4 Февруари, 2026

482 карантинирани паралелки, МЗ иска учителите с маски в клас

482 карантинирани паралелки, МЗ иска учителите с маски в клас


Просветното министерство препоръчва учителите да носят маски в час. Това е записано в писмо до регионалните управления на образованието заради усложнената епидемична обстановка.

В момента маските в класните стаи не са задължителни за учителите, ако спазват дистанция от 1,5 метра от учениците.

Министерството препоръчва още тестване на учителите от РЗИ, веднъж седмично, с безплатни тестове.

Предлага се випуските да преминават към онлайн обучение, ако 10% от учениците във всеки от тях, са болни от коронавирус.

Област Габрово е в тъмно червено. За нея и други области в този цвят се препоръчва онлайн провеждане на извънкласните дейности или отлагане.

1,03% са вече заболелите учители, а 1,01% са учениците под карантина.

Най-висок е процентът в Габрово – 1,95%, а най-нисък в Кърджали – 0,55%.

Заради карантина най-много са отсъстващите ученици в Перник. Там двойно е нараснал процентът и на карантинираните педагози от 17 септември насам.

Към момента под карантина са 490 групи в детски градини и паралелки в училища. На този етап изцяло в онлайн обучение са две детски градини – в Монтанска и Видинска област, както и едно училище в област Пазарджик.

482 са карантинираните паралелки в страната заради заболели от Covid-19, като има плавно нарастване на случаите. Това съобщи министърът на образованието Николай Денков. Учениците от тези класове учат дистанционно.

„Навсякъде може да се случат проблеми и да има паралелка, която да се затваря. Ние имаме затворени паралелки, които са в електронно обучение, имаме и випуски, които пускаме, но това си е част от механизма, който сме предложили. Така че има плавно нарастване, което е очаквано. Няма изненади за момента“, каза министър Денков.
Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент