„С всяка следващата седмица получаваме все повече данни за ефективни ваксини, които са на прага на масово производство, въпреки че едва преди година бяха доказани първите случаи на COVID-19 в света“, заяви пред Канал 3 проф. Андрей Чорбанов от БАН.
Той, обаче, поставя под сериозен въпрос всеки един продукт, който е пришпорен от фармацевтичните компании, за да бъде предложен на пазара.
„Няма как времето за създаването на една ваксина да бъде съкратено драстично без това да влияние на нейното качество“, каза имунологът.
Той обясни работата на научните екипи, чиято задача е да сторят всичко необходимо в лабораторни условия, за да направят завършен прототип на дадена ваксина. От там насетне самите фармацевтични компании влизат в кампания, с която се надпреварват за общественото внимание.
„Лекарствата се използват при болни хора и затова при тях се допускат някои странични ефекти, докато ваксините се прилагат на здрави хора, което означава, че за тях контролът е много по-строг“, каза още доц. Чорбанов и обясни, че това е причината да са нужни поне 2 години работа, за да може по категоричен начин да се докаже ефективността на една ваксина.
Що се отнася до така наречения „стаден имунитет“, Андрей Чорбанов каза, че при вируси с ниска смъртност, какъвто е COVID-19, може да се търси имунитет чрез сблъсък на по-голяма част от населението с него, докато при вируси от типа на ебола, които покосяват много по-голяма част от инфектираните, ваксината е единственият вариант.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас