25 Февруари, 2026

Ани Илков пред Едвин Сугарев: В Кремъл са луди хора, Путин е като плъх в ъгъла

Ани Илков пред Едвин Сугарев: В Кремъл са луди хора, Путин е като плъх в ъгъла

Едвин Сугарев и Ани Илков

Не съм очаквал такова счупване, каквото се случи на 24 февруари 2022 година с нападението на Русия над Украйна. Ние се оказахме със старите си души в един нов свят. Старите ни души бяха така моделирани, че живеехме с усещането, че само комунизма да падне и ще се сбъдне предричането на Фукояма, че краят на историята е настъпил с падането на Берлинската стена. Това казва пред водещия Едвин Сугарев поетът и публицист Ани Илков, в осми епизод на подкаста „24-и февруари“, посветен на войната в Украйна. 

Според Илков остава все пак един коефициент на възможностите, смъртната на Пригожин да е мистификация и той да се крие. Но тъй като самият Путин изказа съболезнования, то можем да вярваме, че е убит, както се случва с всички противници на диктатора.

От тук нататък – приемаме, че това е обществената смърт на Пригожин, но  проблемът е, кой ще се занимава с тази голяма военна сила „Вагнер“. Идеята е  Русия да не отговаря политически за действията на тази армия, но тя стои и очаква заповеди за действия в Беларус, в Африка…, допълни Илков.
Според него краят на режима на Путин ще бъде нещо подобно като преврата, който „Вагнер“ се опита да осъществи.

В Русия са се случвали подобни събития през годините. Русия се плаши от хаоса на 90-те години, който наричаха анархокапитализъм. Възможно е събитията около смъртта на Пригожин да отварят вратите на Ада. Но е възможен и вътрешен преврат в Кремъл. Постът на Путин да бъде зает от Патрушев, който да води политика близка до Китай. Но в края на краищата главното внимание е насочено към войната срещу Украйна, а това не е регионален конфликт и за това е подкрепата на САЩ и Европа. Има още варианти за края на Путин. Но най-големият ужас идва от това, че никой не знае какво ще вземе превес и как ще действа диктаторът. Никой друг политически ръководител не си е позволявал ядрен шантаж. Това са луди хора, Путин е като плъх в ъгъла, но не съвсем.  Зад него стаи Китай, макар и много противоречиво, Индия също е в двойствена позиция. Работата е сложна и от украинска гледна точка, предупреждава Илков.

Какво казва още анализаторът – чуйте цялото интервю:


Сподели:

Коментари (0)

НС преодоля ветото на Йотова и окончателно прие промените в Изборния кодекс

НС преодоля ветото на Йотова и окончателно прие промените в Изборния кодекс

Вчера депутатите от парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси отхвърлиха ветото на държавния глава върху промените в Изборния кодекс. Промяната, която засяга най-вече българите, които живеят в Турция, САЩ и Великобритания, мина в комисия благодарение на гласа на един социалист.

Гюров: Задействана е операция по сплашване на новия вътрешен министър

Гюров: Задействана е операция по сплашване на новия вътрешен министър

Повод за думите му стана фактът, че народните представители включиха в дневния си ред изслушване в пленарна зала на служебния министър на вътрешните работи Емил Дечев и на ръководството на ГДНП във връзка с оказван натиск по случая „Петрохан“

Депутат на АПС напусна групата

Депутат на АПС напусна групата

За напускането на народния представител съобщи председателят на парламента Рая Назарян. Тази сутрин Едис Даудов положи клетва като парламентарист от листата на АПС.