24 Ноември, 2024

Антоанета Бачурова: „Отскубнати до корен“ (видео)

Антоанета Бачурова: „Отскубнати до корен“ (видео)

Антоанета Бачурова, Отскубнати до корен

Антоанета Бачурова е журналист, заедно със съпруга си Владимир Люцканов е автор на филмовата поредица „Умно село”, а в днешното издание на "Видимо и невидимо: Отвъд фасадите" разказва за документалния филм „Отскубнати до корен“, на който отново в тандем с Вл. Люцканов, е сценарист и режисьор. 
Филмът е създаден по книгата на Елена Атанасова „Когато вече не мълчим“, дъщеря на проф. Димитър Атанасов.
„Аз съм изключително радостна, че животът на филма започва с една награда, която му бе присъдена от млади хора - младежкото жури в Бургас, което се състои от ученици, на фестивала „Кино ваканция“. Там се прожектира една селекция от, както казаха те, най-доброто от сезона, от игралното и документалното кино, и филмът пожъна същия успех, какъвто и в София.“, казва Бачурова.

„Филмът се фокусира върху съдбата на един абсолютно незаслужено забравен българин, проф. Димитър Атанасов, с фундаментален принос за България, световен учен и с една много интересна житейска съдба, защото той е, де факто, американски гражданин, със съпруга холандка от благороднически род, които са имали абсолютната възможност да се реализират, те са се реализирали. И когато са получили покана в края на 20-те години (на XX век – бел. р.) да дойдат и да помагат за възраждането на България, те, разбира се, го правят, както десетки и стотици други българи, които се връщат за да градят родината си след мрака на Ньойския договор, репарации и т.н. Но те идват тук и стават жертва, след като осъществяват грандиозен принос за България. Не са разстреляни нощта срещу 2 февруари, дори не са били в лагер. И въпреки всичко историята е покъртителна, защото тук имаме друг вид - това е продължаващата вълна на терора, която продължава след преврата дълги години, по-точно през целия живот на тези фамилии, които са провъзгласени от комунистическата власт за „бивши хора“.

Проф. Димитър Атанасов е един от основателите на науката фитопатология и още на 25 годишна възраст е вече професор в Университета "Уисконсин-Медисън" благодарение на фундаментални си открития за болестите по растенията. Завръщайки се в България само за 6 месеца успява да убеди Рокфелеровата фондация да субсидира довършването на агрономическия факултет (понастоящем сградата на Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“). Авторката на „Отскубнати до корен“ изразява съжалението си, че в момента вероятно никой от студентите в този факултет не знае кой е построил сградата. 
В качеството си на министър на земеделието за 8 месеца, Проф. Атанасов създава по канадски образец първия закон за защита на родната природа, по силата на който Витоша се обявява за национален парк. 

„Той засажда в едно опитно поле край с. Мрамор, което си купува, на десетки декари, понеже кръстосва, селекционира, разболява, лекува дървета, овошки, растения за паркове и градини, всичко е трябвало да отиде безплатно към райони на страната и там да се разсадят. По-късно, когато е обявен за фашист заради връзките му с чужденците, а връзките му с чужденци са Рокфелеровата фондация, тези дървета са изкоренени, освен, че го изселват, освен че изгонват от това място него и семейството му, идват с трактори и издърпват дърветата.“
„Затова и „Отскубнати до корен“, което ми се стори много добра метафора, че не само е отскубната до корен градината на професора, ами това са отскубнатите от корен „бивши хора“, човешки животи. Във филма обясняваме какво е „бивши хора“. Това по съветски образец са хора, на които е отнето правото да съществуват, освен да вегетират в този строй.“, казва авторката на филма.
„Елена Атанасова имаше такава тема в живота си, че холокоста и евреите са нещо, за което знае целия свят и той е осъден и те продължават да пазят тревичка да не покълне върху тази памет. Ужасите на сталинизма абсолютно не са по-малки, но те бяха заметени под килима, включително от западните елити. Плахо поставяме този въпрос и казваме във филма, че холокоста е интензивно зло за едно кратко време - 12 години, докато комунизмът е едно зло в дълбочина, траещо повече от век, чиито плодове виждаме сега, включително в русия.“
Целият разговор на Мариана Мелнишка с Антоанета Бачурова можете да гледате във видеото:

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас