"Следващата политическа вълна бъде на формациите, които ще търсят преразпределение на купения вот. Това каза политологът и преподавател в НБУ доц. Антоний Гълъбов пред "Фокус". "Няма обаче политическа заявка, която да е към българските образовани граждани, които не искат да продават гласа си и не вярват, че идването на някой на власт ще доведе до решаването на всички социални проблеми. Страната ни върви към по-фрагментиран парламент, който по парадоксален начин ще постига мнозинства по-лесно", каза още политологът.
„Очакванията са между 7 и 8 парламентарни фракции да влязат в състава на НС. Има твърде много политически формации, всяка от които иска да управлява всичко. Липсата на коалиционна култура се проявява не само в управление, а и в опозиция. Важно е да се разбере, че явяването на парламентарни избори не води автоматично до спечелване на цялата власт. Важно е отделните политически фракции да имат освен общ враг, в лицето на ГЕРБ, и общи идеи“, каза той.Според доц. Антоний Гълъбов най-накрая Божков и подобните на него са разбрали, че достъпът до властта минава през избори, а не през телефони. Доверието на избирателите трябва да бъде спечелено, каза още той и обясни, че популистките проекти като този на бизнесмена в Дубай, на Слави Трифонов, на Мая Манолова - по-видимите в момента фигури, търсят възможност да реализират някакъв тип реваншизъм и спекулират с обществените страхове. Той бе категоричен, че не се очаква синхронизация на опозиционните настроения: смислена лява политика няма, не се вижда смислен проект и в разновидностите на сините. България има нужда от политически разговор, който да очертае бъдещото на страната, каза още политологът и добави, че има много свободни пространства, докато пистата на популизма е задръстена.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.