17 Февруари, 2025

Атлантици: Неустойката няма да вдигне бойните самолети във въздуха, приземени” от Русия

Атлантици: Неустойката няма да вдигне бойните самолети във въздуха, приземени” от Русия

„Руснаците си правят каквото си искат. Ако още се забавят, може и да се окаже, че няма да имаме и една двойка дежурни изтребители. Дано не е така, но при тази липса на прозрачност по темата от страна на Министерството на отбраната, нищо не можем да изключим”. Това се изтъква в коментар на Атлантическия съвет на България, след като стана ясно, че България иска близо 2 млн. лв. неустойка за забавеното ремонтиране на осем самолета МиГ-29. По четири от пете сключени договора за ремонт с руската РСК МиГ, крайните срокове са изтекли още миналата година, а страната ни е платила авансово цялата сума, в размер на близо 100 ллн. с ДДС.

„При тази ситуация със сигурност ще трябва да повикаме съюзна мисия на НАТО по охрана на въздушното пространство на страната ни в рамките на Интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на Алианса, докато не дойдат новите F-16. По примера на Балтийските държави. 
Освен това, идват избори. И Кремълските политически технолози много добре знаят как и кога у нас да се почувства острата липса на достатъчно ремонтирани самолети.

Искането на висока неустойката от наша страна може и да изглежда като проява на характер, т.е. че си пазим интересите, но това може и да е знак за безпомощност. Има време мизата да се вдигне и неустойката да скочи още. След дъжд качулка.
Така е, когато се довериш на Москва. За тези, които настояваха при руснаците да си ремонтираме самолетите и платиха парите на куп предварително, служебна благодарност от Кремъл няма да има. Даже напротив - ще ги поставя в още по-неудобни ситуации.
Още преди сключването на това рамково споразумение с РСК МиГ през 2018 година, Атлантическият съвет на България предупреждаваше това да не се прави. Никой не ни чу. Сега май ще се слуша тишината на приземените мотори.
Дано поне се чуе гласът на разума - незабавно пристъпване към освобождаване от МиГ-29, съюзна мисия по air policing, предимно със самолети на САЩ,, пренасочване на средствата към обучение на повече наши пилоти и технически персонал за F-16 и спешна сделка за още осем F-16”, се изтъква в позицията на атлантиците.

Сподели:
Летище София вече носи името "Васил Левски"

Летище София вече носи името "Васил Левски"

Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"