Само комбинирани и координирани международни усилия ще отговорят на предизвикателствата
Петър Мургински & Преслав Тонков*
Най-спешният приоритет е да се сведе до минимум загубата на живот и здраве. Но по данни на Международния валутен фонд и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, пандемията също даде началото на голяма икономическа криза, която ще натовари нашите общества за години напред. На много места са в ход амбициозни първоначални отговори и това е похвално. Но само комбинираните,
координирани международни усилия ще отговорят на предизвикателството
Самата величина на настоящия шок въвежда безпрецедентна сложност в икономическото прогнозиране. Поведението на финансовите пазари допълнително отразява изключителната несигурност на ситуацията. И докато сме едва в началото, дори и да имаме късмета да избегнем здравната криза, то е сигурно, че ни предстои икономическа такава, също както през 2008 г. Регулярни изследвания и анализи са жизнено необходими.
Сега е моментът за спешни и мащабни отговори, които да бъдат взети на национално, регионално и международно ниво. Те трябва да стартират веднага, като се вземат предвид различни времеви хоризонти:
1. Непосредствената необходимост за справяне с кризата в общественото здравеопазване;
2. Последващата необходимост от възстановяване и функциониране на икономиката;
3. Дългосрочната необходимост от нови политически подходи за отстраняване на щетите и гарантиране, че сме по-добре подготвени за бъдещи шокове и кризи.
Светът се нуждае от решителни и амбициозни
действия за смекчаване на икономическия спад и защита на най-уязвимите
Това се отнася до всички хора: възрастни, млади, жени и мъже, деца, хората с ниски доходи или без доходи, тези, които вече са изправени пред трудна ситуация и които ще бъдат най-силно засегнати.
Може да се даде рестарт само чрез задружни общи усилия.
Правителствата трябва да развиват съвместни политики, а не да ги приемат некоординирано. Те трябва да финансират незабавен буфер за икономиките, за да ограничат негативното въздействие и да ускорят възстановяването.
Това включва незабавни разходи за:
1. Здравни грижи: обширни тестове; лечение за всички пациенти, независимо дали са осигурени или не, млади или стари, диагностицирани с предишна болест или не; подкрепа за здравните работници; връщане на пенсионерите в здравеопазването, като същевременно защитават групи с висок риск; подобреното осигуряване на маски, интензивни отделия и респиратори; и други.
2. Хора: краткосрочни схеми за заетост, намалени изисквания за обезщетение от безработица, парични преводи на самостоятелно заетите лица и подкрепа за най-уязвимите;
3. Фирми: данъци и забавяне на плащането на данъци, временни намаления на ДДС или отсрочка, подобрен достъп до оборотен капитал чрез кредитни линии или държавни гаранции, специални пакети за подкрепа за малки и средни предприятия, особено тези в сферата на услугите и туризма.
И да си вземем поука – бъдещи инвестиции за справяне с подобни ситуации занапред. В нашият глобален свят много проблеми не могат да се решават в рамките на националните граници, било то вирус, търговия, миграция, щети върху околната среда или тероризъм. Многостранните действия създават позитиви, които ще бъдат по-ефективни за всяка страна, отколкото, ако действията са самостоятелни.
*Петър Мургински и Преслав Тонков са възпитаници на Лондонското училище по икономика и политически науки с основен фокус Философия, политика и икономика. Петър Мургински специализира в Харвардският университет и Масачузетският институт по технологии върху Стратегически преговори и Лидерство по време на криза. Преслав Тонков премина година на обмен в Калифорнийския университет Бъркли с профил „Международни отношения и статистика”. Изказаните мнения са на авторите и не отразяват непременно официалната позиция на техните компании.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.