Андрей Ковачев
България е най-уязвимата страна членка на НАТО за руската дезинформация, посочва международно проучване, представено в Европейският парламент в Брюксел.
Престижни западни компании, без да знаят, са подпомагали с реклама разпространението на невярна и подвеждаща проруска информация, чрез медии, които не спазващи основни медийни стандарти.
„Репортаж, в който се оправдава войната в Украйна и след този репортаж се показва реклама на голяма западна компания. Това един вид легитимира предишният репортаж и показва, че е нещо нормално и е свързано с свободата на изразяване и на медии, а не разпространение на дезинформация и на лъжовна информация”, каза евродепутатът Андрей Ковачев.
Според експерти, над 70% от средствата за реклама на Балканите се осигурява от световни брандове, които работят със стандарти срещу дезинформацията.
Питър Хорокс, бивш директор ББС и член на Борда на Британския Регулатор Офком обясни, че има история, има културни взаимоотношения и има незрялост на медийния пазар. „Медийният пазар често е доминиран или директно от държавата, или от приближени, политически партньори на правителствата. Не се развиха качествени независими медии. Така че, Балканите в Източна Европа са уникално уязвими поради тези исторически и тези по-нови фактори. Затова и е толкова важна ролята на рекламодателите в издръжката на ниско качествени медии”, каза Хорокс.
Международните медийни организации и европейските институции медийни организации се опитват да спрат потока от пари към проблемните медии. Това важи и за посредниците, които раздават реклами, без големите брандове да подозират, че имената им служат на медии с изключително ниска квалификация.
„Някои посредници обещават на рекламодателите, че никога няма да поставят рекламите им върху дезинформация или стигматизиране на малцинства или върху дезинформация, която причинява насилие”, заяви Клер Аткин, Директор на института “Check my ads”.
„Но отиват и правят точно обратното и поставят рекламите им на тези уебсайтове, които, ако рекламодателят знаеше, биха били напълно против стандартите на тяхната марка. И така, това, което откриваме в Check My Ads е, че съществува проблем който е от типа проблеми с веригата на доставки. Трябва да откриваме връзките между рекламните посредници и медиите, които печелят огромни средства от лъжи”, каза тя.
Много български медии открито разчитат на руски източници като например РИА „Новости“. И се позовават на тях дори за събития, случващи се в Германия или в Брюксел, се казва в проучването.
Организатор на Събитието е българският евродепутат Андрей Ковачев, който е член на ресорните комисии.
„Основната цел на събитието е да осветли каналите на дезинформация, особено на Балканите, включително в Сърбия, която е една от най-потрапевшите от руска дезинформационна война на тяхна територия, но и в България, кои медии, традиционните от една страна, онлайн медиите, са най-чувствителни или подътливи”, заяви българският евродепутат.
Европейските институции ще предприемат мерки, да се ограничи достъпът до финансиране на медии, разпространяващи невярна информация.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас