12 Декември, 2025

България готви военна помощ за Украйна в замяна на въоръжение от съюзниците

България готви военна помощ за Украйна в замяна на въоръжение от съюзниците

България готви военна помощ за Украйна в замяна на въоръжение от съюзниците. Това се обсъжда на ниво правителство, стана ясно след заседание на парламентарните комисии по външна политика и отбрана. Депутатите от комисиите подкрепиха с допълнения предложението на Министерски съвет за оказване на военна помощ на Украйна.

Председателят на отбранителната комисия Христо Гаджев каза, че към пленарната зала решението на правителството отива с допълнение, че военната помощ не е еднократен акт. А договорката за замяната на въоръжение вече била обсъждана от правителството.  "Това е първата крачка, има възможност вече оттук нататък да продължим да подпомагаме, както правят в повечето страни от Европейския съюз - когато предоставят нещо, да получават заместващи способности. Това е примерът на Словакия".

Словакия изпрати в Украйна комплексите си С-300 в замяна на разполагане на "Пейтриът'". В България обаче и президентът, и служебният министър на отбраната обясняваха, че заместването не е в полза на отбранителните способности.

Според Христо Гаджев решението зависи от редовен кабинет. На закрито заседание в зала в петък депутатите ще гледат решението за изпращането на военна помощ.

Служебният министър на отбраната Димитър Стоянов обясни: "Въоръжението е такова, че е в топ 3 от приоритетите на украинската армия и държава. Въоръжението, което ще бъде представено на Украйна, е в съответствие с моя консервативен подход, който обявих".

Освен предложението на Министерският съвет, решението на депутатите от комисията е да започне подмяна на боеприпаси и въоръжение, което е с изтичаща годност, съобщава БНР. 
Сподели:

Коментари (0)

Румен Радев започва консултациите с парламентарните групи в НС

Румен Радев започва консултациите с парламентарните групи в НС

В изпълнение на основния закон, срещите ще започнат в понеделник, 15 декември

ЕК: Политическите събития няма да спрат влизането на Бълария в еврозоната

ЕК: Политическите събития няма да спрат влизането на Бълария в еврозоната

Службите на Европейската комисия продължават работата си с българските власти по практическата подготовка за преминаването към еврото в съответствие с националния план и график

Божанков към ИТН:  Изглеждате като след колоноскопия във ветеринарна клиника за 500 лева

Божанков към ИТН: Изглеждате като след колоноскопия във ветеринарна клиника за 500 лева

По време на дебата около оставката на кабинета "Желязков" се стигна до депутатски реплики, като основният въпрос беше кой е виновен