24 Декември, 2025

Българският премиер стана първият чуждестранен лидер, удостоен с наградата "Факла на свободата"

Българският премиер стана първият чуждестранен лидер, удостоен с наградата "Факла на свободата"


Министър-председателят Бойко Борисов бе отличен със специалната награда "Факла на свободата" на Националната коалиция в подкрепа на евразийското еврейство (НКПЕЕ). НКПЕЕ е американска неправителствена организация, чиято основна функция е подпомагане на евреите и еврейските общности в Източна Европа и Евразия, съобщиха от правителствената пресслужба.
 
Българският премиер стана първият чуждестранен лидер, удостоен с отличието, което до момента е било присъждано единствено на американски граждани с особено големи заслуги и лидерски качества в областта на международните отношения и правата на човека, в частност защита на еврейските общности в Източна Европа и страните от бившето съветско пространство.
 
До този момент наградата, която датира от 1991 г., е връчвана на представители на Конгреса и Сената на САЩ, на посланици и американски общественици за цялостния им принос и за заслуги в областта на предотвратяването и борбата с антисемитизма.
 
Министър-председателят Бойко Борисов получи наградата от председателя на Националната коалиция в подкрепа на евразийското еврейство Даниел Рубин, който е известен водещ защитник на еврейската общност. НКПЕЕ е сред най-добрите партньори на България в САЩ заедно с Американския еврейски комитет и “B’nai B’rith International”.
 
При удостояването с наградата премиерът Борисов отбеляза, че страната ни активно работи с българската и световната еврейска общност. "Но това, което никога няма да забравим и предаваме на нашите деца, е спасяването на близо 50 000 евреи, живеещи в България, по времето на Втората световна война - безпрецедентен акт и проява на гражданска смелост на нашия народ, на Българската православна църква, на видни наши общественици и интелектуалци", заяви министър-председателят Бойко Борисов пред Даниел Рубин.
 
Премиерът припомни, че по повод Националния ден на спасението на българските евреи и почитане паметта на жертвите на Холокоста на 10 март т. г. Столичната община и Организацията на евреите в България "Шалом" организираха шествие под надслов "Заедно за България, заедно за Европа". Към него се присъединиха високопоставени лидери на Световния еврейски конгрес, както и председателят на българското Народно събрание и министърът на външните работи.
 
"Чрез шествието българското общество показа непримиримост към нетолерантността и речта на омразата, към ксенофобията и всички форми на расизъм", посочи премиерът Борисов. По думите му нашият народ винаги се е противопоставял и ще продължи да се противопоставя на всички опити за антисемитски прояви.
 
На срещата на министър-председателя с представителите на Националната коалиция в подкрепа на евразийското еврейство присъстваха също посланикът на САЩ у нас Херо Мустафа и посланикът на Държавата Израел - Йорам Елрон.
 

В рамките на разговора премиерът Борисов очерта, че българското правителство последователно работи за конструктивно надграждане на установеното стратегическо партньорство със САЩ и за постигане на конкретни измерими резултати в ключови области. Такива сфери са сигурността и отбраната, контратероризмът, енергийната сигурност, правоприлагането, образованието и връзките между народите.
 
"Основна цел на усилията ни за засилване на двустранното икономическо сътрудничество със САЩ е привличането на нови преки американски инвестиции", изтъкна министър-председателят Бойко Борисов.
 
По време на срещата премиерът Борисов акцентира също, че България отдава дължимото голямо значение на отношенията си с Държавата Израел като политическият диалог между двете страни се развива непрекъснато във възходяща линия, в дух на взаимно доверие, сътрудничество и приятелство. "А награди като днешната потвърждават, че както в миналото, така и в бъдещето оставаме силно свързани, за да посрещаме по-лесно световните предизвикателства", посочи премиерът Борисов. Министър-председателят бе категоричен, че отличието "Факла на свободата" е награда за целия български народ. 
Сподели:

Коментари (0)

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

Българската страна заяви готовност да съдейства за осигуряването на необходимите количества при спазване на техническите и логистичните възможности

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Очаквам още по-голямо засилване на стремежа на режима на Мицкоски, подобно на Груевски преди години, да се разграничава историята на Македония от тази на България, което е някакъв абсурд от гледна точка на историческата наука, казва още историкът

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Политическият пейзаж в България отново се раздвижи след подадената оставка на кабинета