24 Ноември, 2024

Бюджетната комисия на НС ще обсъди забрана за износ на нефтени продукти от руски петрол

Бюджетната комисия на НС ще обсъди забрана за износ на нефтени продукти от руски петрол


Забраната за износ на нефтени продукти, произведени от руски петрол, ще бъде обсъдена от бюджетната комисия в парламента.

Вчера комисията по енергетика одобри законопроекта, внесен от ДПС, въпреки че представителите на служебното правителство остро се противопоставят на нея.

Предложението идва малко повече от седмица, след като кабинетът и представители на "Лукойл Нефтохим Бургас" обявиха, че компанията вече ще плаща данъци в България, но при условието, че има право да изнася продукти от руски петрол.

Законопроектът, предложен от ДПС, трябва да влезе в сила от 5 декември и се прилага до края на дерогацията за внос на руски петрол у нас, въпреки че ще влезе в сила европейското ембарго за покупка на нефт с произход тази държава заради руската война в Украйна.

"Дерогацията, която Кирил, Асен, Лена и другите са защитили, е да осигурите нефтени продукти за България и българските граждани", заяви Рамадан Аталай от ДПС по време на енергийната комисия.

Решението на експертите ѝ да подкрепят законопроекта срещна недоволството на служебния кабинет. Министър Христо Алексиев:

"Ако забраната влезе в сила, се получава следният сценарий – след 2 седмици спира рафинерията, България не виждам как може да осигури 2,5 милиона тона дизел в рамките на една седмица, това е логистично невъзможно. Дори и да се случи, цените ще бъдат много по-високи".

Според служебния кабинет - след като страната ни има дерогация за внос на руски петрол, преработените продукти от него могат да бъдат изнасяни, защото ще се с произход България.

Според редица експерти обаче това е практическо заобикаляне на дерогацията, а преди малко повече от седмица от "Лукойл" обявиха:

"Не можем да работим. Заводът не може да функционира в условия на ограничаване на експорта. Тоест – трябва ни изход. Ако няма изход, пълним си складовете и спираме. Това е". Думите на Илшат Шарафутдинов, ръководител на бургаската рафинерия.

Нейната заявка е, че догодина ще бъдат платени 700 милиона лева на хазната с връщането на цялата икономическа дейност на компанията в България.

Преди "Лукойл Нефтохим Бургас" да бъде изнесена в чужбина компанията, често обявяваше годишна загуба, следователно - нямаше печалба, която да бъде обложена.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас