"Омикрон ще ни изненада през януари. Много повече хора, които са преболедували Делта варианта, ще преболедуват Омикрон", прогнозира пред Нова нюз д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в Берн.
"Имаме случаи на Омикрон в България, те са съмнителни, но би било странно да нямаме, след като почти всички страни в Европа регистрират, както и при наличието на такъв човекопоток", добави още той.
Специалистът разясни, че новия вариант на COVID протича по-леко, но това не бива да успокоява, защото ще има голям брой заболели, което ще натовари здравната система.
Относно противоепидемичните мерки у нас, д-р Илиев смята, че имаме такива, но на практика те не се прилагат.
"Трябва да има по-строг контрол, полицията е нужно да се включи по-активно. Само така може да са намали заразяването и разболяването", каза той.
За третата доза д-р Аспарух Илиев подчерта, че след двудозовите ваксини има период, в който има добра защита, но след това спада и затова е добре да се сложи трета доза, дори и да има много антитела, защото количеството им не е гаранция за качество и добра защита.
"Измерването на антитела е с цел печалби на лаборатории, дори лекари получават хонорари, за да изпращат пациенти за измерване на антитела. Това не е практика в Швейцария", заяви още д-р Илиев.
България
Д-р Аспарух Илиев: Лекари получават хонорари, за да изпращат пациенти в лаборатории за измерване на антитела
Аспарух Илиев
Наличието на много антитела не е гаранция за добра защита срещу COVID
Фактор Фактор
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас