"Свидетели сме на най-тежката здравна, икономическа и социално-психологическа криза след Втората световна война. Уроците от финансовата криза през 2008/2009 не са достатъчни. Тогава финансовият риск можеше да бъде овладян с финансови инструменти. Сега обаче човешкият капитал – производители и потребители – е под карантина и сривът изглежда гарантиран", се казва в декларация на "Демократична България" публикувана на официалния и сайт.
"Демократична България е убедена, че държавата няма право да изостави хората и бизнеса. Здравната и икономическата криза вървят ръка за ръка и грижата и по двете направления е топ приоритет. Хората трябва да бъдат успокоени, че бизнесите им, пострадали от форсмажора, няма да бъдат фалирани и няма да загубят работните си места. Хората от туризма, транспорта, ресторантите, индустрията всяка година осигуряват милиарди постъпления за хазната. Сега за тях са черни дни и е време да им се помогне. В същото време максимална част от икономиката (разбира се, доколкото това не пречи на борбата с коронавируса) трябва да продължи да работи и да носи добавена стойност. Да не се късат веригите на доставки. Колелото на икономиката трябва да продължи да се върти. Така че колкото се може по-малко хора и бизнеси да имат нужда от помощ", коментират от ДБ и предлагат неотложни мерки за преодоляване на кризата:
Отлагане на плащанията на всички данъци, осигуровки и други задължения на засегнатите от кризата фирми към държавата за поне три месеца, като тази мярка се приложи и към самоосигуряващите се лица.
Първоначално поемане от правителството на 80% от размера на заплатите на всички служители в най-засегнатите от кризата фирми за април, май и юни 2020 г.
Държавни гаранции за вече отпуснати банкови кредити за засегнатите от кризата фирми. Отлагане на вноските по лихви и главница с една година, като гаранциите ще позволят на банките да не преквалифицират кредитите в лоши. Това ще подпомогне едновременно и фирмите, и банковата система.
Създаване на фонд за краткосрочно финансово подпомагане на структуроопределящите фирми в икономиката ни, насочен към запазване на работните места в тях.
Осигуряване на ликвидност на фирмите с бърз достъп до краткосрочни заеми от ББР.
Отлагане на промените в Наредба Н-18 за 1.01.2022 г.
Намаляване на административния натиск върху малкия и средния бизнес.
Промяна на приоритетите на инвестиционната политика на правителството от големи и икономически нецелесъобразни проекти (АЕЦ “Белене”, газов хъб “Балкан”) към по-малки инвестиции, които да стимулират най-засегнатите от кризата бизнеси.
Като ключова мярка в борбата срещу лошите търговски практики настояваме КЗП и КЗК да извършат мащабна проверка на пазара на горива в страната.
Разсрочване на кредитите на физически лица, останали без работа или на намален работен ден, без допълнителни такси, комисиони и наказателни лихви до края на 2020 г.
Финансирането на тези мерки може да бъде осигурено с част от фискалния резерв, отлагане на нецелесъобразни инвестиционни разходи, обществени поръчки и преструктуриране на европейски програми.
"Без спасяване на икономиката сега, ще има срив в бюджета още за тази година, като могат да настъпят непредвидими икономически, политически и социални събития. Място за оправдания няма, сега е времето държавата да действа и да съхрани потенциала на икономиката, а с това и на обществото", призовават от "Демократична България".
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.