5 Декември, 2025

Денков към протестиращите: Елате да говорим, но териториалните планове остават в ЕК

Денков към протестиращите: Елате да говорим, но териториалните планове остават в ЕК

Николай Денков

През следващите седмици териториалните планове за енергиен преход във въглищните региони ще се договарят с Европейската комисия и точно затова тези документи трябва да бъдат там. Ако бъдат оттеглени, няма как по тях да се преговаря, отново припомни премиерът акад. Николай Денков пред журналисти днес, съобщиха от Министерския съвет.

Той подчерта, че обсъжданията с ЕК трябва да се провеждат успоредно с разговорите с миньорите и енергетиците. Министър-председателят призова протестиращите да напуснат магистралата и да дойдат на масата на преговорите, за да се говори в детайли. „Аз съм абсолютно убеден, че голяма част от тях не разбират добре каква е същината на плановете и всъщност как те биха им помогнали“, посочи акад. Денков. „Плановете не затварят централите, както те си представят. Когато пазарът затвори централите, когато те не могат да работят, защото има по-евтин ток от други източници, плановете ще помогнат на тези региони да развият бизнес, който е нов, съвременен и съответно би създал работни места, по-добри от тези, които има в момента“, обясни премиерът.

По темата с внесения днес от опозицията вот на недоверие към правителството министър-председателят беше лаконичен: „Очаквам един политически дебат в предизборна кампания, след което гласуване.“ Той уточни, че работата на министрите ще се преценява според това дали изпълняват управленската програма в своите сфери, а не дали са активни публично.

По време на разговорите с европейски лидери днес, Николай Денков е получил уверение, че България ще получи силна подкрепа за присъединяването си към Шенгенското пространство, ако до края на годината свърши това, което се очаква. Днес премиерът проведе кратка среща с Марк Рюте – министър-председателя на Нидерландия, която заедно с Австрия спира страната ни по пътя към премахването на границите с Румъния и Гърция. Акад. Денков разговаря също с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, с министър-председателя на Великобритания Риши Сунак и още няколко премиери.

Британският министър-председател е споделил проблема на кралството с нелегалните мигранти, които стигат до Острова с лодки от континентална Европа, включително през България. В същото време той е изразил пълна подкрепа за външнополитическите приоритети на нашата страна. Акад. Денков е потърсил подкрепа от Великобритания по отношение на приемането на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Премиерът е на работно посещение в испанския град Гранада, където днес се проведе Третата среща на Европейската политическа общност. Форумът събра заедно лидери от целия континент, които обсъдиха две основни теми – подкрепата за Украйна и борбата с нелегалната миграция.

Утре акад. Николай Денков ще участва в неформалното заседание на Европейския съвет. Лидерите от ЕС ще започнат дискусии относно приоритетите за следващите години. Тези обсъждания ще спомогнат за изготвянето на стратегическа програма — петгодишен план за политиките, който да зададе общи политически насоки за развитието на Съюза. Ще бъде засегната и темата за разширяването на ЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Сключени са договори за осигуряване на пожарни автомобили, безпилотни летателни средства, мобилни системи с голямо налягане и специализирано облекло

Борисов: Помолих Петкова да махне от бюджета това, с което не са съгласни бизнесът и синдикатите

Борисов: Помолих Петкова да махне от бюджета това, с което не са съгласни бизнесът и синдикатите

По неговите думи ако се работи сериозно по приемането на проектобюджета, той може да бъде факт още преди празниците, но исканият вот ще забави този процес

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Финансовият министър посочи какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г., след като бе постигнато съгласие между управляващи, синдикати и бизнес