6 Декември, 2025

Димитър Аврамов: Правителството се държи като далечен братовчед на Кремъл

Димитър Аврамов: Правителството се държи като далечен братовчед на Кремъл

Димитър Аврамов

Битките на правителството трябва да са на полето на икономиката, а не да се меси в отношенията на МВР и прокуратурата

От последните събития, свързани с ареста на Борисов и негови приближени, стават ясни няколко неща – прокуратурата не иска да работи добре с това правителство и трябва да отговорят дали изпълняват някаква целесъобразност. Трябва да уточнят и какви други доказателства имат по случая с ареста.  Това изтъкна в свой коментар по Нова ТВ политологът Димитър Аврамов.

Според него от гледна точка на политическата целесъобразност никой не печели от подобни скандали – има други важни фактори като приемането на Плана за възстановяване, излизането от войната и кризата с пандемията и др.. От друга страна ГЕРБ имат проблеми с доверието. Никой в България не е печелил избори, след като името му е било забъркано със скандали, посочи Аврамов.

Очевидно е, че има деинституционализация в органите, които трябва да се борят с престъпността. Прокуратурата трябваше малко да изчака, да разгледа доказателствата по ареста, а тя отряза категорично, че няма да се занимава с този случай. Така ли ще се работи, ако утре има случай с голяма престъпна група, как ще работят институциите, пита политологът. 
Според  него правителството на Кирил Петков е в по-трудната позиция, защото прокуратурата е с мандат, а от кабинета се очакват положителни решения и перспектива за обществото. Планът за развитие и възстановяване е по-важен сега от конфликта им с прокуратурата. Не искам да заблуждавам, че такива арести ще донесат нещо положително на управляващите.
Проблем е от друга страна, че кабинетът се държи като далечен братовчед на Кремъл. Ние се дистанцираме от НАТО и политиките му. Кирил Петков не трябва да се меси в действията на прокуратурата и МВР, неговите битки трябва да са на полето на икономиката и просперитета на държавата, предупреди Аврамов.
Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”