6 Декември, 2025

Димитър Димитров, ЦИК: Забраната да се гласува с хартиена бюлетина е скандална

Димитър Димитров, ЦИК: Забраната да се гласува с хартиена бюлетина е скандална

Димитър Димитров

"Президентът Радев трябва максимално бързо да назначи нов състав на ЦИК, защото до изборите ще има два месеца след разпускането на Народното събрание, а това е много кратко време, за да се справи който и да е състав", коментира пред БНТ говорителят на ЦИК Димитър Димитров относно приетите от парламента изменения в изборното законодателство.

"За мен има абсолютно неприемливи неща. В новите правила най-скандално е забраната да се гласува с хартиена бюлетина, тоест да се ползват само устройва. Такова нещо няма никъде по света. Сигурен съм, че това не е в хармония с Конституцията", категорично заяви той.

Димитров призова националния омбудсман за намеса, защото "това е драматично ограничаване на възможностите да се упражни вота".

По думите му, ползването на машина и хартиена бюлетина дава представа къде какво се е случило.

"Може да сравните единия файл с другия файл, да видите има ли големи отклонения или няма, да видите къде са екстремните стойности. В момента това, което се прави, е каквото произведе "Сиела", в случая "Смартматик" или тайванският създател на софтуера, това ще е резултатът", продължи той.

"Резултатът наистина може да се оспори, защото все пак има хартиени отпечатъци", отбеляза Димитров, но веднага запита:

"Само че какъв е смисълът да ползваме машини, щом след това ще броим хартиените отпечатъци?!"

За него не е ясна целта на провеждането на избори по новоприетите от депутатите правила.

"Не знам дали ще се правят избори, за да има резултат, или ще се правят избори, за да има хаос", добави Димитров.
Сподели:

Коментари (0)

Руският кораб край Ахтопол остава блокиран

Руският кораб край Ахтопол остава блокиран

На борда на кораба остава 10-членен екипаж, който е поискал евакуация от българските власти.

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 42 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 11 мин.

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.