"Президентът е пряко засегнат от конституционните промени, затова ги атакува пред Конституционния съд. Остава един горчив привкус, че се правят промени за конкретен човек – Радев", посочи Ганев.
"От връчването на мандата за съставяне на правителство президентът се позиционира като ясна опозиция и има последователна линия в тази посока. Това, което прави Радев, е това, което правеше в третия кабинет на Борисов. Тъй като опозицията не е в най-добрата си форма, той би искал да влезе в ролята на най-силния глас срещу управляващото мнозинството. В момента, тъй като БСП, "Възраждане" и "Има такъв народ" нямат тази сила, когато се говори за алтернатива, погледите са насочени към президента. А и мнозинството показва, че той е реалният им политически опонент", заяви той.
Попитан може ли нещо да се обърка при ротацията на премиера през март, Димитър Ганев отговори:
"Всичко. До ротацията има 50 дни. В края на февруари ще се съберат Борисов, Петков, Василев, Пеевски и ще започнат анализи и оценки. Всичко е на масата".
"Това, което ще се случи, е ново правителство, най-вероятно с мандата на ГЕРБ. До голяма степен е сигурно, че първоначалната договорка, че ще се смени премиерът, а министрите ще останат, ще бъде ревизирана. Ще има сериозен ремонт на кабинета. И това е правилно - всяка една промяна би била глътка въздух и нов кредит на доверие", коментира Димитър Ганев.
По всичко изглежда, че характерът на кабинета ще бъде запазен – липса на политически лица и хора, които са с по-скоро експертен характер, каза още политологът.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас