Някога казах на Васил Божков и останалите от клуб "Възраждане" , че никой не е по-силен от държавата, защото тя е единственият играч, който може да сменя правилата по време на играта. Това каза пред bTV Добромир Гущеров, банкер, бивш депутат от БСП и доктор по икономика.
Българската икономика преди 10 ноември беше разделена на предприятия, които работят, както и външотърговски дружества. Предприятията реализираха продукция чрез външнотърговски дружества. Когато отпадна забраната, първата приватизация беше на бележници с визитни картички. Служителите в тези външнотърговски дружества си взеха визитниците и си тръгнаха, спомни си той.
Предприятията не можеха да финкционират сами и самите хора, които излязоха, продължиха като частни фирми. Първата приватизация е приватизация на контакти. Информацията се приватизира. Това не беше незаконно, такива бяха условията. Това продължи с приватизацията на дългове на предприятия. Между хората на бизнеса имаше борба да се купува и продава дълг на големи предприятия и от това се реализираха огромни печалби. Който вземе правата, това са огромни ресурси, каза Гущеров.
Приватизацията е феномен, който не е изучен и представен в България. Първата приватизация е приватизация на контактите. Този процес продължи с приватизация на дългове - на България като държава, на предприятията. В приватизацията едно е неморално, друго е незаконно.
Приватизацията съвпадна с един неприятен факт. Министър на икономиката бе Иван Пушкаров и някои стари динозаври помнят, че той уволни за една вечер всички директори на държавни предприятия. Те бяха обезглавени. Синдикатите имаха влияние за назначаване на новите директори, което не бе най-добрата форма. На входа и изхода застанаха хора с информация, обясни докторът по икономика.
Незрялата политическа и идеологическа борба доведе до тази ситуация. Това се отразяваше върху икономиката. Има и други сфери, които не са добри, но не са незаконни. Например - електроразпределителните дружества. Тая приватизация не е незаконна, но е неморална, каза още той.
Имаше и външен фактор - България бе притисната външно да извърши незабавна приватизация. Правителството на Жан Виденов бе най-потърпевшо. За западните ни партньори нямаше значение, на каква цена ще е приватизацията.
Рязането на скрап беше кокошкарското лице на приватизацията, смята Гущеров.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."