„Има най-различни начини, по които да се установи плагиатството. Аз няма да кажа колко процента, колко страници. Трябва да се сравняват книга с книга“, коментира пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по казуса плагиатствал ли е от неин научен труд кандидатът за министър в правителството на ИТН Петър Илиев, чието име беше спрягано и за премиерския пост.
„Във вторник бях поименно спомената и почти заплашена със съд – или да изляза, или да замълча завинаги“, каза Киселова.
Учудена е, че народни представители с имунитет излизат „доста остро срещу един научен работник“, както и от изказването, че се предлагат „експерти, с високи морални качества“.
Тя разказа, че е поставила въпроса за плагиатството от нея още преди няколко години.
„Въпросът беше замразен, „вдигнат на трупчета“ 2015-а и отново сега се повдига, и тъй като е обществен, ще трябва да бъде размразен.“
Киселова е обсъждала безрезултатно казуса с Петър Илиев.
„Беше засегната академичната етика“, категорична е тя.
Според доц. Киселова най-лесният начин за защита е проверка от Етичната комисия.
„Процедурата надхвърля срока, в който трябва да се състави правителство и то да бъде гласувано“, отбеляза доц. Наталия Киселова. Тя смята, че при това положение в преценката няма да има политически елемент.
„Въпросът много бързо набира като лавина негативна популярност“, подчерта Наталия Киселова.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."