15 Януари, 2026

Двама митрополити със съвместно обръщение против новата наредба на Синода

Двама митрополити със съвместно обръщение против новата наредба на Синода

Междувременно главата на БПЦ - Патриарх Неофит остава в болница

Варненския митрополит Йоан и врачанския митрополит Григорий излязоха със съвместно обръщение, в което посочват, че оттеглят подкрепата си за синодната наредба, която промени правилата за избор на епархийски митрополит в Сливен. В позицията си те посочват, че са притеснени от разделението до което е довела наредбата. Тя промени правилата за избор на митрополити в средата на започнала процедура след смъртта на сливенския владика Йоаникий. Това доведе до протести, както и до сезиране на институции. Свещеници от Сливенската епархия настояха и за среща с варненския митрополит, който е и временно управляващ.

По-рано митрополитът за САЩ, Канада и Австралия Йосиф също излезе със становище, в което посочи, касирането на избора и приемането на наредбата са прибързани и безотговорни решения. Заради това, че не е в България той не взима участие по време на гласуванията. 

Още по време на заседанието на висшия клир трима митрополити изразиха особено мнение - ловчанския Гавриил, неврокопския Серафим и видинския Даниил. Така при повторно гласуване на същата точка се вижда, че петима висши духовници биха гласували против спорното решение, а от другата страна остават седем гласа. Гласуването е насрочено за 12 и 13 март, а дотогава може да има още отводи. Междувременно главата на БПЦ - Патриарх Неофит остава в болница. 
Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

До 15 януари се очаква и техниката, която беше закупена по извозване и сметосъбиране да пристигне.