ЕК трябва да даде оценка на Плана за възстановяване и устойчивост на България до 15 декември. Това съобщиха от Представителството на ЕК у нас в позиция. Срокът от два месеца обаче може да бъде удължен, тъй като от Комисията са изпратили множество препоръки към страната ни.
"Регламентът за Механизма за възстановяване и устойчивост предвижда срок от два месеца за оценката на българския национален план и за превръщането на съдържанието му в правно обвързващи актове. Също така Регламентът предвижда при необходимост този срок да може да бъде удължен по взаимно съгласие между Комисията и дадената държава членка. През този период няма да можем да коментираме отделните мерки или да даваме предварителни оценки“, посочват още от Представителството.
„Получена е обратна връзка от Европейската комисия по Плана за възстановяване и устойчивост. Тя не ни изненадва и не ни притеснява. Получили сме обратна връзка, в която има два големи въпроса и технически такива по отделните реформи", обясни заяви вицепремиерът Атанас Пеканов по време на първия блицконтрол в 47-ото Народно събрание.
„Получена е обратна връзка от Европейската комисия по Плана за възстановяване и устойчивост. Тя не ни изненадва и не ни притеснява”. Това заяви вицепремиерът Атанас Пеканов по време на първия блицконтрол в 47-ото Народно събрание.
„България всяка година получава препоръки. През 2020 г. те са били 34. По голяма част от тях не е правено кой знае какво. До момента нямаше европейски механизъм, с който да изискват от нас всяка година да даваме резултат по тези проблемни сектори”, каза още той.
По думите му в Плана има 57 проекта и 46 реформи. „Получили сме обратна връзка, в която има два големи въпроса и технически такива по отделните реформи, например - кога ще бъде въведен този закон – нещо, което не можем да кажем отсега”, посочи той.
„Големите два отворени въпроса са в сферата енергетиката и върховенство на закона. Водихме трудни преговори през последните месеци и сме дали нашата позиция. Не е вярно, че има голяма критика към сектор „Енергетика”. Напротив, там имаме голям прогрес. Имаме обаче наши червени линии. От ЕК упорстват за още реформи, една от тях е в БЕХ – нещо, което служебен кабинет не може да поеме като ангажимент и преговорите продължават”, обясни вицепремиерът.
Хърватия ще произвежда безпилотни таксита с пари от Плана за възстановяване
„По отношение на върховенството на закона – свършихме много добра работа. Министерството на правосъдието предложи механизъм за липсата на отчетност на главния прокурор, зададени са механизми, които предстои да се изчистят. Преговорите продължават”, каза Атанас Пеканов.
Още от България
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген