8 вида пластмасови изделия за еднократна употреба се забраняват в целия Европейски съюз от 3 юли. До тази дата, европейската директива от 2019 година, трябва да бъде приложена в националното законодателство на страните-членки. Забраната обхваща чаши, чинии, сламки, бъркалки, клечки за уши, както и дръжките за балони.
България все още се бави с въвеждането на промяната.
Според еколога Илиян Илиев от Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна, това забавяне се дължи най-вече на бездействието на държавните институции.
"Тази забрана със сигурност няма да бъде въведена у нас на 3 юли, а доста по-късно. Дълго време държавните институции не предприемаха необходимите стъпки за транспонирането на директивата в родното законодателство, а сега като влязохме във "въртележката" на изборите, процесът ще се забави още повече. В момента сламките, ножчетата и виличките са последна грижа на нашите политици", каза Илиев.
Според него, за разлика от политиците, обществото се подготвя за тази промяна.
"Благодарение на кампаниите, организирани от активисти и различни НПО-та, темата за вредите от пластмасовите изделия за еднократна употреба е на дневен ред сред българското общество. Хората осъзнават необходимостта от ограничаване на пластмасата. Има обаче и такива, които си харесват пластмасовите чашки и чинии", поясни еколога.
"В много заведения се използват масово прибори за еднократна употреба, особено след настъпването на пандемията. И тук мисля, че ще възникне голям конфликт с Регионалните здравни инспекции. Защото, освен чинии и чаши, дезинфектантите и маските, също оказват негативно влияние върху околната среда", каза още Илиян Илиев.
Той е на мнение, че бизнесът ще се съобрази с мярката, когато тя бъде въведена.
Въпреки че ще се забави във времето, рано или късно България ще трябва да направи тази крачка напред, смята Илиян Илиев.
Фактор
България все още се бави с въвеждането на промяната.
Според еколога Илиян Илиев от Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна, това забавяне се дължи най-вече на бездействието на държавните институции.
"Тази забрана със сигурност няма да бъде въведена у нас на 3 юли, а доста по-късно. Дълго време държавните институции не предприемаха необходимите стъпки за транспонирането на директивата в родното законодателство, а сега като влязохме във "въртележката" на изборите, процесът ще се забави още повече. В момента сламките, ножчетата и виличките са последна грижа на нашите политици", каза Илиев.
Според него, за разлика от политиците, обществото се подготвя за тази промяна.
"Благодарение на кампаниите, организирани от активисти и различни НПО-та, темата за вредите от пластмасовите изделия за еднократна употреба е на дневен ред сред българското общество. Хората осъзнават необходимостта от ограничаване на пластмасата. Има обаче и такива, които си харесват пластмасовите чашки и чинии", поясни еколога.
"В много заведения се използват масово прибори за еднократна употреба, особено след настъпването на пандемията. И тук мисля, че ще възникне голям конфликт с Регионалните здравни инспекции. Защото, освен чинии и чаши, дезинфектантите и маските, също оказват негативно влияние върху околната среда", каза още Илиян Илиев.
Той е на мнение, че бизнесът ще се съобрази с мярката, когато тя бъде въведена.
Въпреки че ще се забави във времето, рано или късно България ще трябва да направи тази крачка напред, смята Илиян Илиев.
Още от България
Божанов: Да предложиш бюджет, нечуван от времето на Жан Виденов, е да си играеш с огъня
Изглежда Борисов и Пеевски по различни начини опитват да се предложат и полегнат на новата власт, коментира съпредседателят на "Да, България"
Първият протест срещу Радев: Вместо прогнозата за 20, събраха се 3000 протестиращи - Оставка! (видео)
Въпреки жегата и отпускарския сезон първият протестен митинг срещу управлението на "Прогресивна България" се оказа успешен - хората показаха, че не са съгласни с първите действия на новата власт
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка