Експерт: Ако някои твърди, че протоколът ще излиза от машината за гласуване готов или не разбира или манипулира
"При машинното гласуване излиза една много дълга лента, подобна на касова бележка, тя отразява кой как е гласувал, но резултатът от тази лента трябва да бъде пренесен в протокол", обясни изборният експерт Димитър Димитров по повод твърденията, че машинното гласуване дава готов краен резултат във вида на изборен протокол.
Той даде пример колко дълга ще бъде лентата при 30-ина кандидати - над два метра, които ще трябва да се пренесат в протокола, ако някои твърди, че протоколът ще излиза готов или не разбира или манипулира.
"Всяка партия на избори трябва да разполага с около 11 хиляди компетентни и коректни хора, които да участват в самия изборен процес. Ако тя не разполага с тези хора как има претенцията да управлява", попита той.
"Около 1 милион души от българските избиратели са над 70 години и за тях гласуването и, особено, поправянето на сгрешен вот, ще бъде сложно. Освен това много хора не вярват, че машината вярно ще отрази вота им", каза още той.
"Затова винаги съм бил противник на машинното гласуване, което у нас, за съжаление, то се фетишизира", заяви той.
Още от България
Честито! Кабинетът Радев одобри решение за 30 % увеличение на винетките от 1 август
Годишната винетка се предвижда да струва 64,50 евро вместо 49,60 евро
Стоянов твърди, че от Пентагона го посъветвали да поддържаме руските МиГ-29
„Tвърденията, че в момента с F-16 може да се носи бойно дежурство, са, меко казано, странни“
ДБ: Днес видяхме какво се случва в държавата, когато цялата власт е в ръцете на една партия и един човек – Румен Радев
"На президентските избори през есента трябва да бъде избран президент, който не осигурява такава концентрация на власт”, заяви съпредседателят на “Да, България” Божидар Божанов