"ЦИК при своята среща с президента обявиха, че колкото и да е сложно, ще организират вота в рамките на двумесечния срок. Най-голямото предизвикателство този път ще бъде не толкова техническата организация на изборите, колкото политическите партии, които провеждат кампанията си - изключително неефективна. Виждаме, че институции са включени в този процес. Това е най-сериозният проблем. Покрай евроизборите има сериозни съмнения за въздействия на хибридна пропаганда, целяща да компрометира европейските институции", каза експертът по изборни системи Ваня Нушева пред Bgonair.
Според нея купуването на гласове и обвиненията за това са големият проблем.
"Това се използва и за оправдание за не толкова добро представяне на изборите. Едва на трето място са техническите проблеми. Не трябва да забравяме, че ние сме имали практиката да провеждаме избори 2 в 1 - 2011 година имахме местни и президентски избори, 4 бюлетини бяха на разположение на избирателите", допълни Нушева.
Членът на Обществения съвет към ЦИК Стоил Цицелков коментира, че все пак Калин Стоянов е министър на МВР от дълго време: "Не съм чувал оплаквания за неговата работа. Ако има някаква непрозрачност, бих искал да знам каква е, защото той няма отношение само за изборите, а за целия процес. Това безотговорно намесване на институции и хвърляне на обвинения, снимки, разкриване на следствени тайни, не мисля, че ще доведе до това политиците да се разберат по-лесно след изборите".
По думите на Ваня Нушева МВР има ключова роля за това да разкрива и събира доказателства, ако има купен вот.
"Когато говорим за този сложен проблем - купуване на гласове, контролиран вот, натиск на избиратели, става въпрос за социални феномени, които са свързани и със степента на социална сигурност, като бедност при някои общности. Става въпрос и за това как работят институции, които предоставят социална защита и помощ, защото те също са включени в този процес. Става въпрос и за специфична политическа култура на част от гражданите, както и за това - политическите партии не се справят с основната си функция да мотивират избирателите", подчерта експертът по изборни системи.
Нушева е категорична, че имаме достатъчно време за организация на изборите.
"Със сигурност ще има индексация нагоре в сравнение с предишните избори. Най-големият въпрос е как членовете на СИК са обучени и как се справят в изборния ден. Те винаги се обучават седмицата преди изборите, но това е крайно недостатъчно", на мнение е тя.
Цицелков добави, че ако по време на изборите сме на море в Гърция, например, то със заявление ще може да дадем своя вот и за парламент, и за евроизборите.
"Сериозен е проблемът с необучените хора. Някои не разбраха, че пред камерите манипулират изборите. Законите са ни стари, нашият Изборен кодекс е е писан отдавна, доста е усложнен, особено когато говорим за хартии. Друг проблем е, че в миналото се е случвало да се купуват цели секционни секции. Политическата ни култура бавно нагоре", коментира той.
Нушева е на мнение, че трябва да се промени начинът, по който се номинират членовете на СИК, както и начинът на обучение, а Цицелков се съгласи с нея.
Попитана как да се справим с недействителните бюлетини, тя отговори: "Добро обучение на секционните комисии, политическа безпристрастност и работещи машини. Трябва и добра информационна кампания".
Стоил Цицелков смята, че трябва да има контрол върху цената на машините и да сме сигурни, че тя не е завишена.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас