20 Март, 2026

Ф. Димитров: Важно е да се изучава престъпният характер на комунистическия режим

Ф. Димитров: Важно е да се изучава престъпният характер на комунистическия режим

Филип Димитров

През тези 3 десетилетия България намери мястото си в западния свят, смята той

"Ние сме най-бедните в ЕС" е лозунг на недоволството. Смущаващо е, че мнозина българи в неудовлетвореността си се самоунижават, като отказват да се чувстват това, което са", коментира в интервю за "Дойче Веле" бившият премиер и настоящ Конституционен съдия Филип Димитров. 

Интервюто на ДВ с него е част от поредицата "30 години по-късно". Тя е посветена на промените в България и в целия тогавашен съветски блок, започнали преди 30 години.

"Знаех, че трябва да отпушим процеса и да променим веднага някои особено лоши закони. Затова и на 13 ноември, след свалянето на Тодор Живков, закачихме с колегата ми Константин Муховски прокламацията за незабавни законови и административни промени", припомня си той промяната през 1989 година, но признава, че не си е представял къде ще е България 30 години след това.

По думите му, България през тези десетилетия е намерила мястото си в западния свят. 

"Днес България е толкова европейска, колкото всички европейски страни. Това не значи да е богата колкото Франция или подредена колкото Германия. "Ние сме най-бедните в Европейския съюз" е лозунг на недоволството, но не ни описва като нещастна държава, а ни поставя в една доста висока категория. Особено смущаващо е, че мнозина българи в неудовлетвореността си се самоунижават като отказват да се чувстват това, което са", казва Димитров. 

"Говорят за "тях, европейците", препоръчват равна дистанция спрямо тях (т.е. нас си) и например Русия, говорят за балансирано приемане на НАТО (т.е. на себе си) спрямо "другите", изобщо тегли ги към балканска неопределеност. Тези, които работят целенасочено, за да стимулират такива чувства, едновременно с това разказват небивалици за времето на комунизма", коментира той състоянието на обществото ни.

"Затова е важно да се изучава престъпният характер на комунистическия режим. Разбирам, че повечето от тези, които някак си са успели да се справят по време на комунизма, не са престъпници и е мъчително да им докажем, че животът им е минал под знака на фалшиви и престъпни идеи. Затова и в Германия истинската морална денацификация дойде близо тридесетина години след края на войната. След тридесет години обаче тази деликатност вече е изчерпала смисъла си", смята Филип Димитров.

Сподели:

Коментари (0)

Румен Христов: ГЕРБ–СДС не се отказват от битката за първото място

Румен Христов: ГЕРБ–СДС не се отказват от битката за първото място

„Времето в политиката е много важно. Остава един месец. Всичко може да се случи“, отбеляза той

България получава от ЕС 437 млн. евро за изпълнена реформа по Плана за възстановяване

България получава от ЕС 437 млн. евро за изпълнена реформа по Плана за възстановяване

"След продължили повече от 20 години опити за създаване на закон, регламентиращ лобизма в България, днес Народното събрание прие такъв"

Рая Назарян закри последното редовно заседание на 51-ото НС, започва изборната кампания

Рая Назарян закри последното редовно заседание на 51-ото НС, започва изборната кампания

Има възможност за свикване на извънредни заседания по време на ваканцията - в извънредни случаи, както и с подписите на 1/5 от народните представители