23 Ноември, 2024

FAZ: България е на път да се освободи от контрола на Москва върху ядрената и енергетика

FAZ: България е на път да се освободи от контрола на Москва върху ядрената и енергетика

Преди началото на войната в Украйна едва ли имаше държава от Европейския съюз, която е била по-зависима от Русия в енергийно отношение от България. Но след преодоляване на зависимостта си от руския газ само месеци, след като "Газпром“ спря доставките, балканската страна вече е на път да се освободи и от контрола на Москва върху ядрената енергия. И това не е всичко: България, напротив, би могла да помогне на Украйна да реши проблемите на енергийната й политика, като се откаже от руските технологии, пише германският ежедневник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung, цитиран от Фокус.

В момента АЕЦ "Козлодуй“ се състои от два реактора – V и VI блок. Четирите най-стари реактора трябваше да бъдат затворени в рамките на присъединяването на България към ЕС през 2007 година. Сега обаче се планира изграждането на още два блока. Плановете са добре разработени, поне в случая със VII блок, и са преживели политически катаклизми и многобройни смени на правителства в София. Основен партньор в договора за изграждането на новия блок е американската компания Westinghouse Electric, а основен подизпълнител е южнокорейската Hyundai Group.

Въпреки това България се стреми да експлоатира двата си съществуващи блока със съветски реактори ВВЕР-1000 възможно най-независимо от Москва, пише изданието. През декември 2022 година АЕЦ "Козлодуй“ подписа два отделни договора за период от десет години всеки: единият с Westinghouse, вторият с френската ядрена компания Framatome. В бъдеще американците ще доставят ядрено гориво за V блок, а французите – за VI. Westinghouse произвежда своето гориво в Швеция, а първите доставки започнаха през април тази година. Предишните изявления за невъзможността да се заменят руските горивни пръти със западни отдавна са разкритие за разрушителна маневра. Според българския атомен надзорен орган обаче пълната конверсия на V блок ще отнеме четири години.

Валентин Николов, директор на АЕЦ "Козлодуй“, наскоро призна, че инвазията на Русия в Украйна първоначално е била проблематична за българската ядрена индустрия "от гледна точка на логистиката, доставката на оборудване и поддръжката на нашите системи от руски специалисти“. Въпреки това компанията веднага е започнала да търси нови партньори и е постигнала успех:

Делът на доставките от Русия вече намаля от 95% на около 30% и очакваме този дял да продължи да се съкращава. Това ще доведе до сериозно преориентиране на ядрения бизнес от Изток на Запад“, казва Николов.

"Сътрудничеството със западни партньори като Siemens, Westinghouse и General Electric работи добре“, допълва още той.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас