"В последните 4000-5000 години обществата се развиват в някаква структура, в която човеците, които участват, са най-важните. Те носят основната отговорност за това, което става. Проблемът е, че когато отбелязваме този факт, придаваме по-голямо значение на принизяване на общността и към темата за пряката демокрация, която би могла да съществува под различни форми, но не може да замести наличието на структура, защото означава "хаос", заяви конституционният съдия Филип Димитров в предаването "Насаме с Димитър Иванов".
Бившият премиер допълни, че "в началото на новия век екип от американски социолози са констатирали, че сме започнали да мислим за демокрацията като за нормативно дължимото. Като рая на земята. Разумният подход е на Чърчил - демокрацията е най-лошата форма на управление, освен всички останали. Демокрацията не е съвършена, както не е съвършен и човекът, но може да създава стандарти, които да се използват. В края на 80-те години светът беше изправен пред конструкция, която рухваше - съветската част на света. Ние не допуснахме хаос в този процес в България. Думата революция не беше използвана. Страната ни се движеше нагоре, към общността, към която искаше да се присъедини".
"Не мога да говоря за новия световен ред, защото не знам какъв ще е. Не искам да коментирам и войната в Украйна, защото когато някой ти влезе с брадва в къщата, логично е да искаш да го удариш. Проблемът е, че се връща старият двуполюсен модел, при който рискът за унищожение е голям. Нашето място е в Европа и в атлантическия свят. Ние сме Западът. Правили сме усилия в продължение на 200 години, за да постигнем този резултат. Бидейки част от Запада, усещаме резултата от руската агресия. През 2010 г. в САЩ излезе статия по темата за популизма в Европа, която си заслужава да се обсъжда в стандартния етикет не само на някои партии. Ставаше дума и за Русия, и за свят, в който се очертава антизападна комбинация. Русия успяваше да говори, а може би и продължава да го прави, на един език, който се харесва и на това, което наричаме ляво и на това, което казваме, че е дясно. Говорим за крайните варианти. Руското, комунистическото и имперското никога не са успели да се разграничат на 100%. По-важно е, че забравихме периода на Милошевич и за конструкцията на червено-кафявия феномен, за изкуственото разграничаване на "лявото" и "дясното". Тоталитарното мислене помага за всичко това. Ние като че ли се хлъзгаме и си избираме на половина някого от кафяво-червения феномен. В речника на много политици чуваме марксистки конструкции", допълни бившият премиер.
Вижте целия разговор:
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"