12 Юни, 2026

Фирмата, издала сертификата за испански на Пламен Георгиев: Има грешки, но е истински

Фирмата, издала сертификата за испански на Пламен Георгиев: Има грешки, но е истински
Пламен Георгиев

Съмненията за нивото на езика станаха причина за недоволство срещу назначаването му

В сертификата за обучение по испански език на бившия шеф на антикорупционната комисия Пламен Георгиев може да има правописни грешки, но той е истински, казват от фирмата издала документа "Никанор" за БТВ. Съмненията за нивото на владеене на езика станаха една от причините за недоволство срещу назначаването на Георгиев за консул във Валенсия.

Решението за това беше взето от правителството на закрито заседание на 7 август. Управителят на "Никанор" ООД Витлена Ангелова-Василева посочва, че дипломата е издадена на датата, на която е посочена и Георгиев е бил един от служителите на антокорупционната комисия, които са минали през обучението за сертификат В1. Грешките в документа тя обясни с факта, че е написан на латиница, с английска азбука и няма как да има съответните ударения, типични за испанския. Преди дни преподавател по преподавател по испанска филология откри 13 правописни, пунктуационни и смислови грешки в документа.

Пламен Георгиев напусна поста си в антикорупционния орган покрай скандала с незаконните навеси върху терасата си, за която твърдеше, че не е негова, а проверка на данъчната администрация не откри разминаване в доходите му. Преди това той беше сочен за фаворит за поста главен прокурор на мястото на Сотир Цацаров. Георгиев подаде оставка от поста председател на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) в последния работен ден на парламента преди лятната ваканция - 31 юли, след месеци на принудителна отпуска, по време на която течеше проверка по изнесената в медиите информация, че притежава незаконна тераса към апартамента си в София. На 5 август Висшият съдебен съвет прекъсна отпуската си, за да го възстанови в специализираната прокуратура, като това изрично беше направено със задна дата, за да не се прекъсва юридическият му стаж. Два дни по-късно Министерският съвет е взел решение да го назначи за генерален консул във Валенсия.
Сподели:
Делян Пеевски се срещна с турския министър на външните работи Хакан Фидан

Делян Пеевски се срещна с турския министър на външните работи Хакан Фидан

На срещата са обсъдени взаимоотношенията на добросъседство и сътрудничество между двете страни

Управляващите с наглия рефрен на Путин: В Европа е причината за войната в Украйна

Управляващите с наглия рефрен на Путин: В Европа е причината за войната в Украйна

„Не оправдавам Путин и не казвам, че агресията срещу Украйна може да бъде оправдана. Но тя можеше да бъде избегната", шикалкави Кутев

Според Йотова няма риск за отношенията ни с Украйна заради спирането на военната помощ

Според Йотова няма риск за отношенията ни с Украйна заради спирането на военната помощ

„Няма как да се даде нещо, което го нямаме или което не е достатъчно, защото за мен на първо място е важно да осигурим собствената си национална сигурност“

Коментари (0)