21 Март, 2026

France24: В България пенсионирани лекари са изпратени на фронта срещу коронавируса

France24: В България пенсионирани лекари са изпратени на фронта срещу коронавируса

Снимка: France24

Френската телевизия https://www.france24.com излъчи репортаж за ситуацията с коронавируса и състоянието на българската здравна система.

Цитира се директора на болницата в Шумен, който описва ситуацията като "критична" и добавя, че "медицинският персонал е безпомощен пред пандемията, в регион, където близо половината от практикуващите достигат пенсионна възраст".

"Падаме от физическо и морално изтощение", казва пред медията началникът на отделението по епидемиология Албена Костова.

Друг лекар е цитиран да казва, че "свършва кислорода".

Според репортажа, ситуацията показва "обезкръвената здравна система на страната" и цитира данни, според които 52% от лекарите са над 55 години.

Медията разказва и за единственият епидемиолог в Дупница, който е на 81 години, припомня и за семейството от трима лекари които починаха от коронавирус.

"Медицинската система страда и от дисбаланс между различните специалности. Поради това има твърде малко общопрактикуващи лекари - два пъти по-малко от средното за Европа - и още по-малко анестезиолози, епидемиолози и пулмолози - реаниматор: недостиг, който ясно се усеща в лицето на коронавируса.
И накрая, има слабо управление на здравната криза от много оспорвано правителство", коментира france24.com/.

"Ежедневни демонстрации срещу корупцията, стари празни обувки, наредени на улицата, за да илюстрират емиграцията, изложени медицински легла, за да се осъди лошото управление: протестите следват един след друг в София", продължава репортажа.

"Има ли пилот в самолета?" Попитайте медиите, докато полицейските превозни средства - и може би скоро таксита - трябва да бъдат превърнати в линейки.

"Системата е в сериозен дефицит", обобщава младият лекар от спешна помощ в последният си работен ден в България. На следващия ден той заминава да работи в Щутгарт", завършва разказът за ситуацията в България

Сподели:

Коментари (0)

Лидерът на “СИЯНИЕ” Николай Попов с първа предизборна среща 

Лидерът на “СИЯНИЕ” Николай Попов с първа предизборна среща 

Мъчителите на животни са потенциални и бъдещи мъчители и убийци на хора, предупреждава  политикът от най-нестандартната предизборна коалиция

Заявленията за гласуване извън страната надхвърлиха 37 000

Заявленията за гласуване извън страната надхвърлиха 37 000

Най-много са подадените заявления за Турция – над 8500, Великобритания – 6300, Германия – 4500, и почти 3000 – в САЩ, а само едно е подадено в Чили, така е и във Филипините и Доминиканската република

Божидар Божанов: Оптимист съм, че изборите ще бъдат честни

Божидар Божанов: Оптимист съм, че изборите ще бъдат честни

Санитарният кордон този път трябва да сработи, включително срещу някой нов Пеевски