"Пред управлението стоят много повече вътрешни проблеми, отколкото външни. В случая на вотът на недоверие няма да застраши по някакъв начин живота на това правителство. Дори бих казал, че би могъл да го укрепи, защото винаги външният натиск води до вътрешна консолидация", коментира пред "Фокус" политолога Димитър Ганев.
"Съдбата на този вот на недоверен няма да има различна съдба от почти всички, без един, а именно – да бъде неуспешен. Най-малкото защото вече чухме и позициите на основните политически играчи по терена – имам предвид на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, а именно – че те ще подкрепят този кабинет. В случая това просто е един парламентарен инструмент на опозицията, с който да фокусира темата за отбраната и националната сигурност и да нанесе щета върху подкрепата на правителството. Но не това е сериозният проблем. По-сериозният проблем са вътрешните противоречия между отделните актьори, които подкрепят този кабинет, и най-вече между ГЕРБ и ПП-ДБ", смята Ганев.
По думите на политолога напрежението се среща всекидневно:
"Сглобката скърца, но ми се струва, че тези скърцания няма да я счупят, или поне не в близко бъдеще. Не защото партньорите много се харесват, не защото управлението постига някакви колосални управленски успехи, не защото резултатите са кой знае колко добри, не защото обществената подкрепа е на кой знае колко високи нива, а просто защото основните актьори, които подкрепят това управление, разбират съвършено ясно, че единствената им реална възможност за участие в изпълнителната власт под някаква форма е тази сглобка.
Самите участници си дават ясно сметка, че ако сглобката се разруши, отиването на парламентарни избори няма да ги доведе до по-добра изходна позиция от тази, в която се намират в момента. Замислете се само, "Продължаваме промяната“ и "Демократична България“ или да кажем по-скоро "Продължаваме промяната“ биха ли имали каквато и да е възможност за конфигурация, в която да са по-добре представяни в изпълнителната власт? С 36 народни представители към този момент те държат практически целия кабинет. Дали пък от друга страна ГЕРБ би могъл да намери друга форма на партньорство, извън тази с "Продължаваме промяната“ - "Демократична България“?
Освен това перспективата пред ГЕРБ изглежда по-скоро добра, а именно – че през началото на март се очаква ротация, на която техният кандидат за министър-председател в лицето на г-жа Габриел би трябвало да заеме поста си и не е изключено в рамките на тази ротация да има доста по-сериозен ремонт на кабинета, който да включва и лица, които са по-близки като че ли до ГЕРБ, отколкото до "Продължаваме промяната“ и "Демократична България“", обясни Димитър Ганев.
По думите му ключово ще бъде в следващите няколко месеца развитието на политическия процес: "Защото от позициите на "Продължаваме промяната“ – "Демократична България“ и от позициите на ГЕРБ, които ще се оформят в следващите няколко месеца, ще зависи и как ще изглежда управленската конфигурация след началото на март".
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас