47% от хората са готови да се включат в местния вот. Това е една ниска заявена избирателна активност, но тепърва предстоя кампанията и очакваме те да се активизират. Това коментира в интервю за Би Ти Ви социологът Геновева Петрова.
За общинските съветници нивото за готовност да се гласува е малко по-ниско. Интересното е, че има разлика в нагласите в различните общини – в по-големите общини критичната настройка е по-голяма. Там ще бъдат най-интересните интриги – в големите градове. А в по-малките общини доминират настроенията за избор на старите кметове.
ГЕРБ удържа предимството си с 21“% пред БСП – 18% при едни парламентарни избори.
Данните сочат, че Слави Трифонов и партията му „Няма такава държава“ са получили 8.3%.
Тя се формира като партия срещу статуквото, която има амбицията да промени политическата система. Но в страната отсъства такива активни настроения за смяна на модела затова и подкрепата за неговата партия е умерена, посочи социологът и добави, че Трифонов успява да притегли избиратели от БСП, патриотичните формации и „Воля“.
Петрова отчете също, че от патриотичните формации „Атака“ е с над 8% обществена подкрепа, а в НФСБ и ВМРО –са с подкрепа малко над 4%.
Има нарастващо усещане за изхабяване на ГЕРБ във властта и е добре друг да поеме управлението, но тези нагласи са дисперсни и неконсолидирани. Тоест, липса консолидирана опозиция, която да бъде алтернатива на сегашното управление. Но 33% смятат, че това е най-подготвената партия за да управлява страната.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас