Като „филм на ужасите“ вътрешният министър Бойко Рашков определи кадрите от протестите на 10 юли миналата година, на които се вижда полицейско насилие над протестиращи.
Рашков бе извикан на изслушване в парламента, за да даде пред депутатите подробности за случая, след като кадрите от охранителните камери под колоните на Министерско съвет бяха публично разпространени от специално създадената за случая парламентарна комисия.
„Не е случайно, че протестиращите са били влачени зад колоните. Там са разчитали, че тази камера няма да работи или дори да работи, няма кой да даде тази информация. Голяма грешка. Тази камера е заснела какво се случва, записът се е съхранявал в НСО. Точно една седмица след инцидента е изискан от СДВР и е получен. Всичко е било известно още тогава“, каза от парламентарната трибуна министър Рашков и допълни: „Този запис е бил в МВР, тогавашният министър да каже крит ли е записът или не е крит“.
„Няма данни нито един от полицаите-биячи да е привлечен към наказателна отговорност“, каза още Рашков, който припомни, че прокуратурата се активизира по случая една година по-късно, когато кадрите излязоха наяве. Прокурорът, който през 2020 г. се е занимавал със случая – Вероника Трифонова, вече е в Европейската прокуратура, посочи министърът.
Бойко Рашков коментира и кадърът, на който ясно се вижда как полицай снима с телефона си едно от арестуваните на протеста момичета, която е с разкъсано горнище. „Това е позор за СДВР“, категоричен бе той.
По време на изслушването остри критики отнесоха двама бивши силови министри - Младен Маринов и Христо Терзийски, които присъстваха в пленарната зала, тъй като народни представители от ГЕРБ-СДС. „Ние в момента даваме отговори, а те стоят срещу мен и си мълчат“, упрекна ги Бойко Рашков. Двамата обаче така и не направиха изказване от трибуната, в което да се защитят или да зададат въпрос.
От „Демократична България“ пък призоваха Маринов и Терзийски да подадат оставка като депутати, за да понесат все пак някаква форма на отговорност за действията си. От обединението оповестиха и името на полицая, проверяван за насилие над протестиращи, който по-късно е бил преназначен в Бюрото по защита на свидетели, което осигурява личната охрана на главния прокурор Иван Гешев. Става дума за Андон Андонов, бивш ръководител на сектор към специализираните полицейски части в СДВР.
По време на дебатите стана ясно, че до този момент едва четирима полицаи са получи все пак някакво наказание за действията си – двама са получили порицание, един със забрана за повишаване за 1 година, а друг – за две години.
По време на дебатите всички парламентарни групи осъдиха действията на полицаите, виждащи се на кадрите под колоните на Министерски съвет. На балкона в пленарната зала пък присъстваха трима от пострадалите младежи – Евгени Марчев, Жоро Георгиев и Цветелина Цветкова.
Предстои парламентът да се обедини и около специална декларация, в която полицейското насилие да бъде осъдено и обявено за „позорящ акт на нечовешко и унизително третиране“. /БГНЕС
Следете с Фактор
Свят
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
- 22:16, 24 Ноември, 2024
Свят
Кремъл се оплака, че Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна
- 21:19, 24 Ноември, 2024
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.