Вече готов списъкът с въоръжение, което България трябва да предостави на Украйна, съобщи БНР, като се позова на отлично информиран източник. Парламентът даде едномесечен срок на отбранителното министерство да изготви списъка.
Избраният за помощ на Украйна вариант ще е класифицирана информация. Но решението трябва да мине през правителството и парламента.
Според Тодор Тагарев – военен експерт и бивш служебен отбранителен министър, България вече има практика със споразумения за военна помощ за силите за сигурност на Афганистан.
"И само по едно от тях ние сме изпратили стотици тонове помощ с леко въоръжение и боеприпаси за леко въоръжение, минохвъргачки, такива неща. Но с такива тонове, без да има парламентарно решение, без да има парламентарен натиск."
А решенията министерството на отбраната е вземало само.
Още през февруари военните пък са имали готовност да кажат какво могат да дадат на Украйна. Но към онова време действаше решението само за военно-техническа помощ.
До момента се знае, че пратката ще пътува за Украйна с "над 9 от големите" самолети американски Боинг С-17. По думите на украинския посланик у нас Виталий Москаленко списъкът е дълъг и сериозен. Това са артилерийските оръдия, средства за отбрана, снаряди и муниции.
България няма как да даде комплексите C-300 заради нуждите за охрана на стратегически обекти у нас.
Още от България
Кърлежи ухапаха 107 души само за няколко дни в Русе
Лекарите препоръчват да се използват репеленти не само за кожата на тялото, но и такива, които са предназначени за импрегниране на дрехите
Омбудсманът на Благоевград: Закъсняхме! Говорим си пред блок, пред който загина дете
Полицията потвърди, че участниците в събирането, на което са били двамата непълнолетни - починалото момиче и тежко раненото момче, са употребявали наркотици
Трагедията в Благоевград: Ден на траур в памет на загиналото непълнолетно дете
Не е изключено в основата на трагедията да стои използването на наркотици. Непълнолетното момче, което беше открито заедно с падналото починало момиче, беше транспортирано с хеликоптер в тежко състояние в болница „Пирогов“.