"Най-добрият начин да се борим с инфлацията е да произвеждаме повече стоки и услуги. Иначе, това е феномен, който не е само за България, а е една от основните загрижености на световната икономика", коментира пред Нова телевизия финансист Левон Хампарцумян.
"В публичния сектор пазарът играе по-малка роля. В частния сектор, ако имате умения, професия и познания, които се търсят, няма нужда да питате за увеличение на заплатата, те ви я увеличават, защото ще ви глътне конкуренцията", смята банкерът.
Той обясни и дали събраните пари могат да бъдат изядени от инфлацията.
"На индивидуално ниво зависи къде сме. Ако един млад човек има спестявания, може да научи нещо. На по-зряла възраст някой може да реши да си купи жилище. Може да се инвестират в различни видове недепозитни продукти", добави Хампарцумян.
Финансистът посъветва хората, на които не им достигат средствата, да започнат да си правят сметка на разходите и приходите, за да могат компенсациите, които се получават, да подпомогнат справянето с последствията от инфлацията.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"