13 Май, 2026

Христо Иванов: Френското предложение за европейски гаранции на българските условия към РСМ е успех

Христо Иванов: Френското предложение за европейски гаранции на българските условия към РСМ е успех

Христо Иванов

Отхвърлянето му е пропускане на възможност за добра сделка, заяви той

"Френското предложение за европейски гаранции по изпълнение на българските условия от страна на Северна Македония е успех за България. Отхвърлянето му е пропускане на възможност за добра сделка", заяви в кулоарите на парламента председателят на парламентарната група на "Демократична България" Христо Иванов.

По думите му, това е станало ясно по време на изслушването на външния министър в оставка Теодора Генчовска.

"България е на път абсолютно да пропусне възможността за една добра сделка, която беше изработена от френското председателство. Най-важният параметър на тази сделка е това, че ще има ангажимент Европейската комисия да следи за това дали Северна Македония ще вкара българите в конституцията като другите народи, които са основатели на републиката, не става дума за малцинство. И това ако не се случи, няма да има преговори по първата глава. Това е успех за българската дипломация и това не е национално предателство."

Той разкритикува поведението на Генчовска.

"Външната политика на страната се определя от Министерски съвет, който пък е кабинет към премиера. И от тази гледна точка всеки министър, който твърди, че може да има някаква друга политика, просто си подава оставката, както впрочем и аз съм правил. Няма филм, в който някой министър има своя политика, премиерът има друга политика и министърът ще обвинява премиера."
Сподели:

Коментари (0)

Борисов: От днес съм сигурен и свободен гражданин

Борисов: От днес съм сигурен и свободен гражданин

Повод за краткия му пост е свалената охрана на лидера на ГЕРБ както от НСО, така и от МВР

ДБ предлага създаване на временна комисия за Нотариуса и "Осемте джуджета"

ДБ предлага създаване на временна комисия за Нотариуса и "Осемте джуджета"

От коалицията заявиха, че и по двата случая – “Осемте джуджета” и “Нотариуса”, се поставя въпросът дали части от съдебната и правоохранителната система са били използвани, пренебрегвани или обезсилвани по начин, който е позволил съществуването на неформални центрове на власт

При операция на СДВР иззеха над килограм чист фентанил

При операция на СДВР иззеха над килограм чист фентанил

При претърсване на обитаван от 52-годишна жена имот, са открити и иззети повече от килограм чист фентанил, над 10 килограма примеси за фентанил, около 340 грама марихуана, 47 грама кокаин и множество пликове за разпределяне на дрога