„Това, което се случва с Делян Пеевски и останалите петима българи се извършва по линия на Службата за контрол на чуждестранни активи на Министерство на финансите в САЩ, има и съответният законов ред за оспорване на включването им в този списък, така че те, ако наистина разполагат с адвокати в САЩ, съвсем спокойно могат да предоставят възраженията си във Вашингтон“ коментира пред БНР Христофор Караджов, преподавател в Калифорнийския университет.
„По принцип Службата за контрол на чуждестранни активи налага конкретни санкции на конкретни хора, компании, активи, могат да се спрат самолети, кораби и т.н. Има около 15-16 хиляди отделни елемента в списъка към днешна дата с конкретни имена на хора и компании от цял свят. Те могат да дойдат по линия на закона "Магнитски", но и по други линии – по терористична или друга“, поясни още в "Преди всички" Караджов.
„Въпросът е, че веднъж попаднал в тези списъци, измъкването е много трудно и тече през дълги юридически процедури", каза Караджов.
"Това, което се случи с нашите олигарси и държавни служители, трябва да се разглежда в контекста на изказване на президента на Съединените щати Джо Байдън, той инструктира Федералното правителство да издигне антикорупционните мерки в централен елемент на външната политика на САЩ и националната им сигурност", каза Караджов.
Христофор Караджов, снимка: БНР
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."