24 Ноември, 2024

Институтът за стратегии и анализи: България се нуждаe спешно от политически рестарт и морална революция

Институтът за стратегии и анализи: България се нуждаe спешно от политически рестарт и морална революция

Тръмп и Борисов разговарят в овалния кабинет на Белия дом

ИСА представи своя последен анализ за събитията в България, Европа и света за 2019

Институтът за стратегии и анализи (ИСА) публикува политическия си анализ за събитията в България, в Европа и в света през месец ноември 2019 година под заглавие: Срещата Тръмп-Борисов чертае нови проекти за България.

Ето част от изводите, които са направили ексепрти за случилото се в България:

Очакванията за срещата в Белия дом между премиера Борисов и президента Тръмп доминираха информационната среда и моделираха политически втората половина на месеца. Още преди да се е състояла, визитата стана лакмус за перспективите пред България, региона и конкретно – сегашното управление на страната, посочват експертите.

Основният Рубикон, през който трябва да мине правителството са двата газови проекта, планирани през българска територия – подкрепяният от Москва „Турски поток“ („Балкански поток“) и подкрепяният от Вашингтон и Брюксел интерконектор между Гърция и България. Те съответстват на икономическите и финансови интереси на България, но геополитически я поставят в центъра на една от най-чувствителните сфери на геополитическата борба на споменатите големи играчи.

Доставките на американски втечнен газ добиват плътна перспектива. На този етап България не се ангажира с договор за фиксирани количества за дълъг срок, което ни носи икономическа полза. Но за страната остава широко отворен въпросът за редовните доставки на газ през Украйна след като през последните дни на ноември Русия и Украйна втвърдиха позициите си, които не им позволяват да подпишат споразумение за доставките на газ през следващата година.

България предложи „създаване на военноморски координационен център във Варна в подкрепа на инициативата на НАТО за адаптирано предно присъствие.“ Това не е военна база, но подчертаваме дебело: по въпроса за военното присъствие на НАТО в Черно море има абсолютен консенсус между демократи и републиканци в САЩ, така че всякакви лавирания са почти изключени.

За първи път през изминалия месец в страната се наблюдава рухване (буквално, морално, частично) на цели системи – водна, здравна, изборна, пенсионна и други. Дълго задържаните и нерешени проблеми (включително заради двата вида избори – европейски и местни) започват да избухват с неподозирана сила.

Провеждането на честни избори трябва да стане национална кауза е един от акцентите в изследването. В него се посочва, че толкова опорочен изборен процес не е имало в демократичната история на съвременна България (рекорден брой невалидни бюлетини (над 600 000), купен и контролиран вот, измами (правене на невалидни бюлетини, симпатично мастило), демонстративно участие в процеса на силови структури и пасивност от страна на правоохранителни институции (МВР).

За първи път в историята на членството на България в ЕС има мащабна наказателна акция за злоупотреби с европейски пари. От ДФ „Земеделие“ публикуваха списък с 253 къщи с нарушения, срещу които са открити производства за връщане на парите на обща стойност 46 млн. лева. За мащабите на случващото се говори фактът, че от 295 обекта само 42 или едва 14% са изрядни. Това е нагледен пример, че кражбите на еврофондове са масово явление, но няма да останат ненаказани, независимо от времето и начина на „усвояването“ им.

Разкритията за тежки злоупотреби в Българския футболен съюз, където са източвани милиони чрез договори с фалшиви фирми от Афганистан, е апотеоз на чувството на безнаказаност, липсата на контрол и ентропията, до която е стигнала държавната тъкан.

Ноември бе като дежавю на летните месеци, последвали европейския вот – засилване на властовото присъствие на ГЕРБ, серия от скандали на медийно ниво, дефицит на справедливост, рестриктивни управленски решения. След евровота драстично бяха намалени партийните субсидии, сега се предлага увеличение на местните данъци и такси. В някои общини то стана факт, други (Русе) са изправени пред финансов колапс, ако не въведат непопулярната мярка.

Диспропорциите в развитието, качеството и стандарта на живот в различните общини и региони ще се задълбочава. Кризисни развития са възможни в редица общини, което може да увеличи вътрешната миграция (основно към София) или да задълбочи демографската криза с емиграция към уредени държави с по-висок стандарт.

Повишение на местните данъци и такси ще засили ефекта от евентуална рецесия. Защитните мерки в други страни са в обратна посока – увеличение на паричната маса в семейните бюджети.

България се нуждае от политически рестарт, който да върне почтеността на всички нива в управлението, в обществените отношения и поведението на елит и граждани.

България има нужда от морална революция, от цивилизационни норми на поведение, колкото и есеистично да звучи подобен призив.

 

Сподели:

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит