„За да организираме честен вот, едно от най-важните изисквания е стабилността на изборното законодателство. Няма да е добре, ако то бъде променено преди избори“, каза пред Нова нюз председателят на Обществения съвет към ЦИК Ива Лазарова и допълни, че другият критерий е технологията на гласуване, която се превърна в разделителна линия. Третият фактор е избирателната активност.
„Да говорим за честни избори, означава да имаме доверие в тях. Липсата на доверие води до изтъкването на всякакви други доводи, включително технически проблеми, които биха могли да създадат недоверие в изборния процес. Необходимо е да имаме ясни критерии за него“, каза и бившият председател на ЦИК Александър Андреев.
Лазарова подчерта, че с машинното гласуване се намалява процентът на недействителните бюлетини.
Тя допълни, че има достатъчно време, за да бъдат изпълнени всички процедури по сертифициране на машините. По думите ѝ непрекъснатото говорене за това как се манипулира една или друга технология на гласуване води до отлив от избиратели.
Според Андреев машините не могат да решат изборните проблеми. Той се съгласи, че доверието в тях не може да бъде високо, ако постоянно се коментира темата за възможни злоупотреби.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"