30 Март, 2026

Иванов: Приканваме ПП за малко по-сериозен разговор за втория мандат

Иванов: Приканваме ПП за малко по-сериозен разговор за втория мандат

Христо Иванов

„Демократична България” ще призове „Продължаваме Промяната” за по-сериозни усилия за реализиране на втория мандат, коментира в НС председателя на ПГ на ДБ Христо Иванов във връзка с перспективата за редовно правителство.

Той беше категоричен, че за формацията му не е опция подкрепа на кабинет с първия мандат на ГЕРБ.

„Смятаме, че трябва да се положат по-сериозни усилия вторият мандат да бъде реализиран като възможност. Ще приканим „Продължаваме Промяната” за малко по-задълбочен и сериозен разговор. Защото според нас това е реалистичният сценарий - ако изобщо е възможно да се излъчи правителство, да стане с втория мандат. Вторият мандат е на ПП, редно е те да анонсират как си представят формулата, ние можем да участваме в обсъждане, добави Иванов. 

ДБ биха оценявали всяка една формула от гледна точка на техните критерии и доколко такъв кабинет може да реализира сериозни конституционни реформи, отговори той на въпрос каква би била позицията им, ако ГЕРБ подкрепят втория мандат. „Дяволът ще е в детайлите”, подчерта политикът.

Иванов уточни, че третият мандат засега не е обсъждан в органите на ДБ, но предупреди, че при него ще има много сериозен риск от повторение на формулата „Беров” - един мандатоносител, неясно кой стои зад кабинета, кой реално носи отговорност. „Когато разсъждаваме върху третия мандат, трябва да сме много чувствителни по тази тема”, предупреди съпредседателят на „Демократична България”. 

За окончателната присъда за бившия кмет на „Младост” Десислава Иванчева каза, че решенията на ВКС не се коментират, те се изпълняват. „Очевидно е, че съдът се произнесе и това е последната точка по този казус”, допълни Иванов.

Сподели:

Коментари (0)

Йотова се среща с шефовете на НАП и КЗП заради кризата с горивата

Йотова се среща с шефовете на НАП и КЗП заради кризата с горивата

Във фокуса на разговорите ще бъдат резултатите то въвеждането на еврото и последиците от конфликта в Близкия изток

Предадохме на САЩ двама руски граждани, въпреки възмущението на Русия

Предадохме на САЩ двама руски граждани, въпреки възмущението на Русия

Руснаците бяха задържани през декември на летище София по искане на американските власти, които ги обвиняват в нарушаване на санкциите на САЩ срещу Русия, наложени заради анексирането на Крим през 2014 г.

Дъждове на изток, небето на югозапад временно се разчиства от облаци

Дъждове на изток, небето на югозапад временно се разчиства от облаци

Ще духа умерен, в Дунавската равнина и западната част на Горнотракийската низина и временно силен вятър от северозапад, който вечерта ще отслабне. Максималните температури в повечето места - между 9° и 14°, в София – около 9°.