Руснаците бяха задържани през декември на летище София по искане на американските власти, които ги обвиняват в нарушаване на санкциите на САЩ срещу Русия, наложени заради анексирането на Крим през 2014 г.
Българските власти са екстрадирали в САЩ двама руски граждани - Олег Олшански и Сергей Ивин, обвинени от Вашингтон в нарушаване на санкциите и пране на пари. Това се е случило въпреки протестите на Москва, съобщават от руското външно министерство.
„До българското външно министерство е изпратена нота, с която се призовава да се България въздържи от екстрадиране на Ивин и Олшански, като се подчертава острия проблем с нарушенията на човешките права, както и предубеденото отношение към руснаците в САЩ“, цитира Дарик заявлението от ведомството пред руски медии.
Според руското МВнР, "това затвърждава непристойната репутация на София като послушна марионетка на Вашингтон“.
В материалите се посочва, че консулски служители на руското посолство са посетили Ивин и Олшански в софийския следствен арест, поддържали са връзка със задържаните и техните адвокати и са присъствали на съдебните им заседания. Български съд одобри екстрадицията им в САЩ и те са били предадени на американската страна на 26 март 2026 г.
Руснаците бяха задържани през декември на летище София по искане на американските власти, които ги обвиняват в нарушаване на санкциите на САЩ срещу Русия, наложени заради анексирането на Крим през 2014 г.
Според обвиненията те са участвали в схема за продажба на санкционирани металургични продукти на стойност около 350 милиона долара в периода 2017–2021 г. Обвиненията включват също и пране на пари, свързано с тази дейност.
Още от България
Майдел: Отказът от инвестицията на "Райнметал" може да има сериозни икономически и геополитически последици
България праща лош сигнал към германския бизнес - министър поставя под въпрос най-голямата германска инвестиция в България през последните години
Екоинспекцията обяви нарушения в Столичното предприятие за третиране на отпадъци
От РИОСВ са дадени задължителни предписания към Столична община, които включват прекратяване съхраняването на отпадъци извън границите на площадката на съоръжението
Пореден ТИР помете мантинела, удря се е челно в автомобил
Тежкотоварен автомобил с бургаска регистрация е преминал през мантинела и е навлязъл в насрещното движение, където се удря челно с лека кола