18 Март, 2026

Какви заплати ще получават депутатите?

Какви заплати ще получават депутатите?


Депутатите обсъдиха предложението за мораториум върху заплатите си по време на извънредното положение. Според вносителите от  ГЕРБ месечното възнаграждение на народните представители трябва да се замрази на нивото от декември 2019-та година.

Ако бъде прието предложението на управляващата партия, депутатските заплати ще останат малко над 3700 лева за периода от 13 март до края на извънредното положение.

В кризисна ситуация това е правилното решение, заяви Десислава Атанасова от ГЕРБ:

„Във време на криза, във време на пандемия, считаме, че Народното събрание като върховен законодателен орган е длъжно да предприеме такива мерки, които да покажат не само гражданска и политическа отговорност, но и политическа такава и съпричастност към всички български граждани“.

БСП  предлага заплатите да се намалят и задържат на нивото от  края на предишния мандат на Народното събрание, когато те са били близо 3000 лева. Крум Зарков заяви:

„Практически няма сфера в България нито в държавния, нито в частния сектор, където заплатите да растат с такъв темп. Това подсилва усещането за несправедливост у българските граждани и нанася непоправими щети на доверието към българския парламент. Затова ние отдавна трябваше да дадем този пример“.

От ДПС предлагат спестените средства да бъдат внесени по сметката на Министерството на здравеопазването и да бъдат използвани за борба с коронавируса.

Кръстина Таскова от „Воля“ предложи депутатите да получават възнаграждение в рамките на минималната работна заплата не само до края на извънредното положение, а до края на мандата.

А от ВМРО предлагат заплатите на депутатите да бъдат намалени с 50% до края на извънредното положение.

От НФСБ предлагат народните представители да не получават никакво възнаграждение във времето на извънредното положение.

Според правилата за работа на Народното събрание по време на извънредното положение вотът по казуса за депутатските заплати ще се проведе след изчерпване на всички точки от дневния ред.
Сподели:

Коментари (0)

Парламентът гласува окончателно удължителния закон за бюджета

Парламентът гласува окончателно удължителния закон за бюджета

Според внесените промени от служебният кабинет, новият удължителен закон е с валидност докато не бъде приет нов, което трябва да бъде направено от новия парламент след изборите

Ивайло Мирчев: Хората не се интересуват как се правят кремвирши, а искат да разбием модела

Ивайло Мирчев: Хората не се интересуват как се правят кремвирши, а искат да разбием модела

За  Радев не знаем накъде гледа – към ЕС, към САЩ или към Русия - той гледа наоколо, а ние винаги сме гледали повече към Брюксел

Маркет линкс: „Прогресивна България“ е с 21.1%, за първи път толкова висок процент колебаещи се

Маркет линкс: „Прогресивна България“ е с 21.1%, за първи път толкова висок процент колебаещи се

„Очевидното е обаче, че ние трябва да имаме може би дори тройна коалиция.“ Виждате, че няма политическо противопоставяне - между „Прогресивна България“ и останалите политически формации от т.нар. статукво, напрежене няма, и от едната, и от другата страна, коментира Добромир Живков.