Стриймингът означава изпращане и получаване на пакети от данни в непрекъснат поток през мрежа. Този вид обмен на информация позволява възпроизвеждането на съдържанието да започне, докато останалите данни все още се предават. Онлайн стриймингът обикновено се използва за аудио, видео и игри.
Например, веднага щом вашият компютър или телефон получи данните, съответстващи на началото на филм, можете да започнете да го гледате. Докато филмът продължава да се възпроизвежда, останалите данни се предават към вашето устройство.
Докато имате надеждна интернет връзка, вашето устройство може да възпроизвежда големи потоци от данни безпроблемно и без прекъсване. Всеки път, когато използвате музикални услуги като Spotify или Apple Music, видеоплейъри като YouTube или Netflix, както и приложения като Twitch или определени видове игри, виждате силата на стрийминга в действие.
Как работи стриймингът?
За да работи стриймингът, съдържанието се разбива на по-малки парчета или пакети от данни. Тези пакети се изпращат до вашия браузър, където файлът се интерпретира спрямо вида данни – дали става въпрос за музика, филм или игра. Вашият браузър ще започне да възпроизвежда съдържанието, веднага щом получи достатъчно пакети от тези данни..
Аудио или видео плейър или дадената платформа за игра ще натрупа предстоящите пакети данни в своя буфер. В случай, че интернет връзката е по-бавна или нестабилна, то тогава буферирането може да бъде блокирано. Може да се наложи да изчакате няколко секунди или дори минути, преди да се натрупа достатъчно съдържание в буфера, за да се възобнови възпроизвеждането.
За да могат компаниите да предоставят съдържание за стрийминг, те се нуждаят от сървъри или облачни платформи за съхранение. Големите играчи като Netflix имат мрежи за доставка на съдържание, които поддържат най-популярното съдържание кеширано и близо до мястото, където ще се предава. Това намалява латентността или забавянето и ви улеснява да гледате телевизия онлайн.
Каква е разликата между стриймване и изтегляне?
Стриймингът се различава от изтеглянето на файлове по редица причини. На първо място, когато изтеглите филм или песен, файлът се записва на вашия твърд диск. Също така, в повечето случаи можете да започнете да гледате или слушате само след като изтеглянето на целия файл приключи. Стриймингът, за сметка на това, възпроизвежда мултимедия, без да изтегля файл.
Предимствата на изтеглянето са, че няма да имате проблеми с буферирането и можете да запазите любимото си съдържание на удобно място. Но след като изтеглите файл, той заема място на твърдия ви диск. Ако искате да изтеглите много големи медийни файлове (като HD филми), бързо ще запълните наличното пространство.
Въпреки че стриймингът понякога може да бъде труден, ако имате бавна интернет връзка, за сметка на това файловете няма да заемат място на устройството ви. Бързината и удобството са основен фактор при стрийминга и това превръща стрийминг платформите във водещи приложения. Музикални услуги като Spotify и Apple Music; видео плейъри като YouTube, Netflix, Hulu и HBO Max; социални стрийминг платформи като Twitch; и много игри и приложения са сред най-използваните приложения в днешно време и правят стрийминга по-лесен от всякога.
Какво е лайв стрийминг?
Предаването на живо работи подобно на стрийминг на други типове съдържание, но този на живо се използва за конкретни случаи като например спортни събития. Докато гледате, потокът временно съхранява и показва малки количества данни на вашето устройство, след което ги изчиства.
Лайв стриймингът се използва широко за споделяне на съдържание за видео игри. Същевременно с това все повече и повече професионалисти в други игри като шах и покер използват възможностите за стрийминг, за да покажат и говорят за своите любими занимания. Например, това позволява на шахматни гросмайстори като действащия световен шампион Magnus Carlsen да споделя своите задълбочени знания със своите зрители, докато професионалните покер играчи като Fintan Hand могат да създадат голяма общност от играчи, като същевременно допринасят за нарастващата популярност на играта. Несъмнено изключително популярно е стриймването и на видео игри, като най-известният стриймър Richard Tyler Blevins с псевдоним Ninja има цели 17.5 милиона последователи в Twitch, които следят играта му в заглавия като Fortnite и Halo.
Как да подобрите стрийминг изживяването си?
Ако изпитвате затруднения при стрийминг на съдържание или искате да подобрите цялостното си изживяване, може да предприеме някои стъпки за целта.
На първо място, уверете се, че имате бърза и стабилна интернет връзка. Ако интернетът ви е бавен, проверете скоростта на пакета си или си осигурете по-мощна връзка. Така ще избегнете забавянето и буферирането и ще можете да се наслаждавате на любимите си филми, музика и игри. Също така се препоръчва да почиствате често устройството си от кеш и запазени бисквитки, за да освобождавате необходимото място за ново съдържание. Уверете се, че устройството ви работи безпроблемно, за да си осигурите качествено стрийминг преживяване.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас