24 Ноември, 2024

"Катимерини": Новото българско правителство се гмурна в безкрая

"Катимерини": Новото българско правителство се гмурна в безкрая

„Харвардските момчета” най-накрая сформираха правителство в София. Това донесе облекчение на българите че страната ще може да се върне към някаква прилика на нормалност след дълбоката политическа криза.

Докато влиза в ролята на министър-председател, Кирил Петков ще трябва да се справя с куп проблеми - както вътрешни – ключов сред които е потискането на ширещата се корупция, така и международни – особено българското вето на преговорите за присъединяване на Северна Македония към Европейския съюз.

За разлика от първата тема, която ще отнеме много време и упорита работа, развитието по отношение на различията на България със Скопие идва бързо и силно, а натискът върху София да промени позицията си, за да може Брюксел да започне преговори, се засилва.

Надеждите, че българското вето ще бъде отстранено с идването на ново правителство, изчезнаха на последната среща на върха на ЕС, проведена под председателството на Словения. Въпросът дори не беше поставен на срещата на лидерите на страните-членки в сряда и така или иначе не можеше да бъде обсъждан, тъй като новото правителство все още не беше поело властта в София.

Сега надеждите се изместиха към следващата година, когато Франция ще поеме шестмесечното ротационно председателство на ЕС. С надежда се гледа и към възможна извънредна среща на върха за Западните Балкани, която според слуховете може да се състои през януари, с цел предотвратяване на дестабилизиращи събития в Северна Македония.

Това обаче би предполагало промяна на мнението в София – нещо, което не изглежда вероятно скоро. Българите изглежда държат на мнението си по отношение на етническата идентичност и история на славяноезичния народ на Северна Македония, чийто националистически плам междувременно нараства до неистови размери.

Говорейки пред Financial Times по-рано тази седмица, Петков каза, че неговото правителство планира да „предложи нов процес за Северна Македония, много бърз, с ограничен период от време, дълъг само шест месеца“.

Това беше послание към Северна Македония и премиера в оставка Зоран Заев, който се опитва да започне преговори със София с надеждата, че ще успее да напусне премиерския пост след като постигне важен успех, проправяйки пътя за присъединяването на РСМ към ЕС.

За целта двете страни вече се споразумяха за създаване на съвместни комисии, които ще търсят допирни точки по шестте нерешени въпроса, поставени от София.

Няма да е лесно да се постигне споразумение, но няма да бъде позволено на двете страни да изострят ситуацията, която може да има много негативно въздействие върху регионалната стабилност, особено "барабаните на войната", които звучат по- на север. Европейците и американците работят усилено на заден план./БГНЕС
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас