"Има ужасно много проблеми във всички сектори, но е добре, че има приемственост. Досегашният премиер е в правителството и винаги мога да попитам", заяви пред БНТ премиерът Кирил Петков.
"Не е нормално на първия ден на новото правителство да имаме такъв скок на цените. Поне една седмица да бяхме изчакали да окомплектоваме екипите. За мен това не беше добър знак. От тази гледна точка мисля, че мораториумът беше правилната стъпка. Оттук нататък трябва преди крайният потребител да плаща трябва да сме си свършили работата и да знаем дали някой не се обогатява", коментира той и добави, че това е "глътка въздух и време".
"Моят първи въпрос е защо след като имаме договор за по-евтин азерски газ не го използваме, разликата е 50%. Вместо това, всички, които са използвали системата за кражба и се надяват, че малкият потребител ще "плати обяда, това време свърши", добави примерът.
"До този момент в коалицията няма пробойни. В нашата коалиция има опитни и неопитни хора, но всички те са с правилната ориентация. Оттук нататък коалицията ще взема правилните решения", коментира той казуса с мораториума.
"Дали зеленият сертификат ще стане задължителен във всички министерства е да видим какъв резултат ще има пилотният проект за МС и мисля, че всеки от министрите би го използвал", обясни Петков.
"Отговорът е "не". Неведнъж съм хвалил президента, че никога не се е намесвал или изисквал за някакви кадри или хора. Работата ми с господин Рашков беше много положителна. Аз го харесвам като министър. Правителството стои на собствените си крака, но бих се радвал да имаме добра координация с президентството, така че за външния свят да имаме един глас, а не да водим войни по медиите, както беше предишната власт" заяви Петков в отговор на въпроса има ли президентът Радев "квота" или влияние в правителството.
"За мен е важно лустрация на крадците, но това трябва да стане институционално. Дал съм на Бойко Рашков пълна свобода за всяко едно разследване, което може да го прави, да го прави. Чадърите свършиха", заяви той.
"Моята мечта е да имаме правосъдие, което да покаже, че в България няма безнаказано нарушаване на закона. Не е нито моята, нито като коалиционни партньори, да чегъртаме, но нашата роля е да сложим хора в прокуратурата, в КПКОНПИ, които да нямат никакви спирачки да проверяват всеки крадец – в миналото, или бъдещ", категоричен е Петков.
"От тук нататък никой не бива да се чувства защитен – независимо дали е в управляващата коалиция или отвън. Всички под един аршин", заяви още Кирил Петков.
"Ние ще надградим българската позиция за Северна Македония с работни групи, за това как те могат да направят стъпката напред към ЕС. Това е един срок от 6 месеца. Това означава българският и македонският бизнес да започнат да работят заедно, да имаме транспортна връзка, да имаме общ културен календар. Това означа да не говорим само за проблемите, които имаме, а за това, което ни носи едно добросъседство", каза той по повод отношенията с РСМ.
"Позицията на прокуратурата да не ме разследва приемам като знак, че моите действия са били правилни. От тази гледна точка определям тяхната позиция като добре свършена работа, но не бих искал това да се определя от новата ми роля", добави Петков.
"В момента нашите екипи разглеждат какви възможности ни дава сегашният закон или какво трябва да направим, за да можем да направим промяната на главния прокурор. Мандатът на ВСС е почти изтекъл, но сега гледаме дали да дадем на инспектората допълнителни правомощия, за да може хората, които влизат във ВСС да имат най-високо ниво на почтеност. Ние не искаме просто да сменим един човек с друг. С коалиционните партньори сме се съгласили, че КПКОНПИ ще разследва корупцията. Изследваме рамките на закона и на тази база, ще направим най-доброто. Господин Гешев не се е справил добре и хората искат той да бъде сменен", коментира премиерът.
"Никога не съм мечтал да стана премиер, но винаги съм мечтал да има промяна. Винаги съм бил фрустриран от това какъв голям потенциал имаме, а сме най-бедната страна в ЕС. Но аз изпитвам огромната отговорност за това, че ако си свършим добре работата хората ще живеят по-добре, но ако не успеем те ще бъдат излъгани", каза Кирил Петков.
"Практично правителство. Идеологията като принципи за мен е някакъв начин на избягване от реалността. да кажеш -аз вярвам само в леви политики, това не може да е вярно. За някои неща вярвам, че трябва да сме десни. Обаче за какво го правим - за да инвестираме в образование, за да няма бедни, за добро здравеопазване. Това не е ново, има и на други места по света - с десни политики да постигаме леви резултати. Оттук нататък идеологията остава на заден план", заяви той.
По думите му, мечтата му е България да бъде с най-доброто качество на живот в Европа.
Още от България
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"