"Президентът подхожда правилно, като леко изчаква с връчването на втория мандат. Първият и вторият проучвателни мандати не са обвързани със срок, докато за третия има 7-дневен срок. Между първия и втория мандат има малко повече време, което президентът като активен арбитър в политическите процеси може би иска да даде на парламента, за да се извършат и други дейности - да започнат работа парламентарните комисии, да се гласува актуализацията на бюджета", коментира пред БНР доц. д-р Христо Паунов, преподавател по конституционно право в Пловдивския университет и допълни, че парламентът трябва да насрочи президентските избори:
"Ако се види, че нещата вървят към парламентарни избори, в този период - докато е живо Народното събрание, то трябва да насрочи избори за държавен глава. Не е рационално да се провеждат избори 2 в 1. Те ще бъдат заредени с много политическо напрежение. А и не съм убеден, че една машина може да бъде програмирана с две бюлетини - за депутати и за президент".
Паунов допълни, че по темата с гражданството на служебния министър на икономиката Кирил Петков трябва да се изчака отговора на Канада:
"Ще бъде интересно да се прочете с какви мотиви е искането до Конституционния съд, защото това означава, че щом представителите на ГЕРБ - СДС са толкова убедени, че министърът има двойно гражданство, вероятно разполагат с допълнителна информация. В "най-лошия случай" не би следвало КС да обявява целия указ за служебното правителство за противоконституционен, а само в частта за избирането на даденото лице, което не е отговаряло на конституционните условия".
Христо Паунов
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас