29 Април, 2026

Концлагерите на Путин – от Подмосковието до отвъд полярния кръг

Концлагерите на Путин – от Подмосковието до отвъд полярния кръг

Алексей Навални

Д-р Димитър Наумов, изкуствовед

  Предходната ми публикация във Faktor.bg (април, 2023г., б.а.) беше рецензия за документалния филм „Навални”, удостоен с Оскар. Тогава ти, читателю любезни, ме поощри, относно естетическата художественост на моята гражданска позиция. Но сега горчиво преглъщам твоите съболезнования, че съм се оказал лош и зъл пророк...  

Защото Навални действително беше унищожен. Наистина! Някъде в концлагерите на Путин – от Подмосковието до отвъд Полярния кръг... Какво да се прави (като у Чернишевски)? Да се примолим за индулгенцийка! Всички ние.

 Нека вместо реквием (по Моцарт), още днес да нахвъляме тезиса на сценарий, ала вече за игрално кино – неизбежното Ватерлоо (като при Бондарчук) на нашественика и насилника, което ще се сбъдне. Въпреки, че подобно на Сталин е обрамчил една шеста част от света (според Дзига Вертов) с каторги и избирателни секции.
 А до неотвратимия финал на филма, из тая безбрежна пустош ще се скита змиевидна върволица (сякаш пред камерата на Айзенщайн, на Пудовкин или Довженко) от мобилизирани гласоподаватели, притиснали лява длан о изнурена гръд, с вирната дясна ръка в нацистки поздрав, викайки:

Аве, Владимире, осъдените на смърт те приветстват!

Сподели:

Коментари (0)

Андрей Гюров: Мисля, че е ясно кой заплашва Георги Кандев

Андрей Гюров: Мисля, че е ясно кой заплашва Георги Кандев

"Попитайте главния секретар на МВР кои са шампионите по купуване на гласове на изминалите избори и отговорът сам ще дойде на мястото си", каза служебният премиер

Денков разигра сценарий за ПП-ДБ: Можем да сме две сили и да гоним 35%

Денков разигра сценарий за ПП-ДБ: Можем да сме две сили и да гоним 35%

Той добави, че "Продължаваме промяната" държи на своя центристки профил и не смята да се ограничава само до десни послания

Живко Тодоров: Оставам в ГЕРБ, оставката от ИК е знак на отговорност за резултатите от вота

Живко Тодоров: Оставам в ГЕРБ, оставката от ИК е знак на отговорност за резултатите от вота

"Да, лична отговорност, все пак някой трябва да я поеме след това, което се случи, така че аз съм направил един акт, който смятам отвътре за правилен и аз винаги съм действал според собствените си убеждения"