27 Ноември, 2024

Любчо Георгиевски: Тезата, че Самуиловата държава е първата независима македонска държава е на БКП (обновена)

Любчо Георгиевски: Тезата, че Самуиловата държава е първата независима македонска държава е на БКП (обновена)

Любчо Георгиевски

Тезата, че Самуиловата държава е първата независима държава е теза на Българската комунистическа партия, разкри той

"Струва ми се, че отношенията между Северна Македония и България са в етап, в който или можем да направим най-голямата стъпка напред или да изгубим още едно поколение в напразни спорове кой е прав и кой не", заяви в интервю за Георги Коритаров бившият премиер на Македония и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Любчо Георгиевски.

"В старата Конституция на Македония има задължение на държавата да защитава малцинствата в чужбина, това се отнасяше не само за България. Но по-късно Македония отмени този член от Конституцията, а и с отделни договори Македония се отказа да твърди, че има малцинства в съседните държави - Гърция, България, Сърбия", обясни той.

"В Договора с България Македония още веднъж изтъкна това, че няма намерение да подкрепя македонски малцинства в България", добави Георгиевски.

"Знаете, че в България има група хора, които се определят като македонско малцинство, но това не е производна на македонската политика", категоричен беше Георгиевски, който припомни, че политиката на БКП е била за македонизация на българите от Пиринска Македония.

"Те не получават никаква подкрепа от македонското правителство и те дори обвиняват властите в това", каза още Георгиевски.

По думите му, македонската страна е готова да даде още една гаранция на България, че няма да се намесва във вътрешните и работи.

"Така както защитавам правото на много българи да се самоопределят в Македония, затова не мога и да забраня на някого в България да се чувства македонец, това е индивидуално човешко право", коментира Георгиевски, който заяви, че е право на българската държава да им даде или откаже правото на сдружаване.

"Сигурен съм, че македонската държава не стои зад ОМО "Илинден", а различни адвокати, сдружения, които ги подпомагат", смята бившият македонски премиер.

"Най-лесно е да се каже, че "македонско малцинство" се появява вследствие на пропагандата от времето на Югославия, но този въпрос не може да се прехвърли само на югославската страна, а и на грешки на българската политика след 1944 година. Знаете, че е имало силен натиск за македонизиране и той продължава и дори след скъсването на отношенията между титова Югославия и СССР, респективно и България. Тази политика на македонизиране на Пиринска Македония продължава още 10 години. Нека българските историци да погледнат и този период", призова Георгиевски.

"От 90-та година говоря, че македонският език се сърбизира и от него се изхвърлят българските думи. Принципно трябва да погледнем, че България и Македония съществуват отделно вече почти век и в тях са създадени различни реалности. Днешният съвременен македонец се чувства добре в кожата си на македонец и на българския език и това трябва да се уважава. Ако ме питате за историята, аз съм от малкото хора, които смятат, че ако погледнем нашите възрожденци, те ясно и недвусмислено са говорили за майчиния си език като за български език, говорили са и са творили на български. Не знам защо македонските учени не искат да го признаят. Но реалността е, че нашите възрожденци са призовавали югоизточните говори да бъдат припознати в официалния български език, но тогавашната интелигенция ги игнорира. И днес трябва да признаем, че днешните македонци по-добре разбират хърватски и сръбски език отколкото български", каза той.

По думите му, македонският говор не е сърбизиран, а той е "нормален и интуитивен говор", който по определени граматически норми, като пълният и кратък член, прилича на българския, а не на някои от другите славянски езици.

"България не е осъзнала и осмислила югославското влияние върху самосъзнанието и самочувствието на нейните граждани", коментира проблемните отношения между двете държави Георгиевски.

"Отношенията между нас са наистина сложни. От 1948 година до 1990 изобщо нямаше комуникация без да присъства и югославския посланик. След това нямаше подписан Договор точно заради езиковия проблем и аз бях първият македонски политик, който се опита да преодолее този езиков спор с подписването през 1999 година на една декларация по този въпрос. До тогава нямаше никакъв договор между нас. Трябва да признаем, че Македония дори и да беше формално независима, беше под контрола на антибългарски служби", каза той и изтъкна заслугата на премиера Зоран Заев за подписването на Договора за приятелство.

Според Георгиевски, Рамковата декларация и Меморандумът нарушават именно Договора за приятелство, защото в тях сериозно се поставя под въпрос македонската нация.

"Смятам, че последните години македонските институции се държат доста внимателно и коректно към България", заяви политикът и опроверга твърденията, че България иска нов Договор и промяна на македонската Конституция.

"От ветото Македония ще изгуби много, но и България ще изгуби много, затова трябва да се намери начин за преодоляване на кризата. Загубите и за двете страни ще бъдат твърде големи и дългосрочни", каза Георгиевски.

По думите му, никой в Македония, дори и най-големите националисти, не виждат в името "Северна Македония" териториална претенция към България.

Георгиевски отказа да коментира твърденията, че компромисното решение е да се признае от македонска страна обща история до 1941 година, а от българска - самостоятелна история на Македония след това.

"Македония трябва да намери сили да признае общата история с България, а България - съвременната реалност на съществуването на Македония", смята Георгиевски, който  е песимистичен, че това би било приемливо в Скопие.

"В Македония са готови да признаят пет личности, които са част от общата ни история и ще бъдат чествани заедно от двете страни. Това може да изглежда малко за България, но не трябва да се забравя, че само преди 10 години имаше неприемане на общото честване на "Свети, свети Кирил и Методий".

Георгиевски заяви, че не е изпратен от името на правителството на Северна Македония, а за да бъде предотвратена една "катастрофална грешка".

Тезата, че Самуиловата държава е първата независима държава принадлежи на трима български комунисти: това са Власин Ивановски, член на БКП и на ВМРО (Обединена), който 45-46 мигрира в България и до 91 година живее в България. Вторият е Павел Шатев, също член на българската комунистическа партия и на ВМРО (Обединена), и третия е пак член на БКП е комунист от Пиринска Македония. Така че тази теза принадлежи идеологически на БКП", разказа в края на разговора Любчо Георгиевски.

Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."