"Политиката в Македония да налага изкуствена идентичност с фалшификация на българската история не води до нищо добро и разделя обществото допълнително. Умопомрачението на Скопие може да бъде излекувано само с твърда, последователна, хладнокръвна, но усмихната българска политика", заяви пред Радио "Фокус" вицепремиерът Красимир Каракачанов по повод отворено писмо на председателя на групата за сътрудничество между парламентите на Македония и България Илия Димовски, който прави скандален прочит на историята ни, и заключава, че "македонците са българи, колкото българите са гърци".
"Преди няколко дни бившият министър-председател Груевски беше написал в интернет едно пространно свое тълкувание на историята и аз му отговорих с аргументи, факт по факт. То не беше разпространено от нито един македонски сайт или македонска медия, но коментарът ми бе прочетен от над 36 хиляди души в Македония още на 2 май. Явно тази тема предизвиква раздразнение и дебат в македонското общество и ставаме свидетели на поредния политик, некомпетентен в историята на собствената си държава и народ човек, който се опитва да тълкува фактите по един изключително елементарен, бих казал неграмотен начин", допълва той.
Красимир Каракачанов припомни, че през последните години в Македония има издадени над 20 книги, част от които документи, а други оригинални спомени на дейци на ВМРО или общественици в Македония, в които се говори за българи, а не за македонци и македонска нация.
"Ако тези политици като г-н Димковски си бяха направили труда да прочетат няколко книги, не издавани в България, а отпечатани от македонската академия на науките или от македонските архиви, би следвало да са малко по-въздържани в непремерените си и неграмотни коментари и тълкувания на историята“, уточни той.
Според Красимир Каракачанов резултатите от тази политика са катастрофални - македонското население намалява, а албанските партии взимат все по-сериозен превес. Според сега действащата Конституция в Македония не е възможно да се състави правителство без в него да участва някоя от албанските партии, припомни той.
"Перспективата е нерадостна за тези политици, които са се затворили в своя стъклен свят от криви огледала и защитават отречените от целия свят тези на Коминтерна (т. нар. Комунистически интернационал).
Те си избират удобните клишета от времето на комунизма и боравят с тях. Не ние ги молим да влизат в ЕС, те желаят да влязат там и ако желаят да влязат там, нека бъдат така добри да се излекуват от това раздвоение на личността и тази шизофрения. Няма как да допуснем в ЕС да влезе държава, която по един брутален, безпардонен и циничен начин се опитва да фалшифицира историята на българския народ. Изборът е техен", подчерта Каракачанов.
По думите му от българска страна "няма нужда от емоции, има нужда от прагматична и последователна българска политика". "Такава, каквато беше формулирана в договора за добросъседство, в който беше фиксирано, че ще бъдат изчистени всички спорни въпроси от общата ни история и чак тогава ще получат нашата подкрепа“, обясни вицепремиерът.
"България излезе с рамкова позиция и каза, че не сме против членството на Македония в ЕС, но датата за започване на преговорите зависи от това кога ще бъде изчистен този престъпен рецидивизъм спрямо българската история от страна на политиците в Скопие. Когато те престанат да претендират за нашата история, когато спрат да отричат фактите, когато променят учебниците си по история, в които пише, че българите са окупатори, ние ще дадем нашето съгласие", каза още Красимир Каракачанов.
Красимир Каракачанов
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.