За първи път от повече от десетилетие назад, Македонската патриотична организация в САЩ и Канада – МПО, възстанови традицията си да приема резолюции по време на своите годишни конгреси. В рамките на 103-я конгрес на МПО този уикенд, който се проведе в Гранд Рапидс, Мичиган, бяха приети две отделни резолюции - за европейската интеграция на Северна Македония и за основните права на човека в региона на Македония, предаде репортер на БГНЕС.
Също за първи път от десетилетия, МПО избра за член на своя Централен комитет емигрант, роден в България. Това е Красимир Костов, който е президент на местния клуб на МПО в Чикаго – „Пирин“. По време на конгреса се взе решение да се създаде и клуб на МПО в Лас Вегас под името „Илинден“, с президент - българката Светла Сноудън. Друг интересен елемент беше и организираната презентация и дискусия за живота и делото на бившия лидер на ВМРО – Тодор Александров, което съвпадна и със сто годишнината от гибелта на големия български революционер през 1924г.
Като официален представител на България на Конгреса на МПО присъстваше генералният консул в Чикаго, Светослав Станков.
МПО разгледа важни въпроси, свързани с европейското бъдеще на Северна Македония и двустранните й отношения с България. Предстои МПО да сформира комитет, който да подпомага двете правителства за изглаждане на откритите въпроси между тях. Организацията се завърна към своите традиции да приема политически документи във формата на резолюции, които да отразяват гледната точка на емиграцията в САЩ и Канада за случващото се в РС Македония.
В резолюцията в подкрепа на интеграцията на Северна Македония в Европейския съюз МПО заяви, че Правителството, политическата опозиция и обществеността в Северна Македония трябва да се обединят в подкрепа на изменението на нейната конституция за признаване на македонските българи като съставен народ на Републиката, заедно с други групи, и по този начин да продължат преговорите за присъединяване към Европейски съюз. Правителствата на България и Северна Македония трябва бързо да подобрят двустранните отношения, основани на взаимно уважение, и да продължат своя стратегически диалог, започнал с подписването на Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседски отношения на 2 август 2017 г. и да работят по изпълнение на решенията, изброени в протоколите от заседанията на Съвместната междуправителствена комисия, проведени през 2019 г. и 2022 г.
В отделна резолюция МПО установява, че историческата автентичност на македоно-българската идентичност не е официално призната в Северна Македония, поради продължаваща политика на системно изопачаване на историята на македонските българи и тяхното наследство, културни ценности, паметници, надгробни плочи, икони и други исторически артефакти. Това води до все по-засилващи се прояви на българофобия и нарастващи нарушения на човешките права на гражданите на Северна Македония с българско потекло, включително физически нападения, език на омразата, заплахи, откази на самоидентификация и свързани с това нападения. Някои екстремисти в България и Северна Македония наливат масло в огъня на неприязън и демонизация и стават все по-гръмогласни и изпълнени с омраза със своите недемократични изказвания.
В резолюцията е отбелязано, че клубовете и сдруженията на българите в Северна Македония бяха ретроактивно закрити от правителството с необоснованото твърдение, че техните имена — включително това на Иван Михайлов, бивш лидер на ВМРО и главен защитник на независима македонска държава — са свързани с нетолерантност, омраза и „фашистка“ или „нацистка“ идеология. Това води до тяхното закриване и излагане на вандализъм и медийни атаки. В същото време, сдруженията на етническите македонци в Република България са получили отказ за регистрация, въпреки решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), че България не може да оправдае отказа за регистрация въз основа на съображения за национална сигурност. И в двата случая тези действия нарушават свободата на сдружаване.
Защитата на правата на човека, включително свободата на сдружаване на всички лица, независимо от тяхната национална, етническа, религиозна или друга идентичност, е в основата на съвременните демократични общества.
Северна Македония трябва незабавно и официално да включи българите в своята конституция, в която са изброени други етнически групи, но българите са изключени. Включването на македонските българи в конституцията на Северна Македония е вътрешен въпрос за правата на човека и не трябва да бъде предмет или резултат от каквито и да било международни преговори или искания. В интерес на Северна Македония е незабавно да признае основните човешки права на всяка самоидентифицираща се етническа група от своите граждани, включително българите, като признае настоящата и историческата реалност и гарантира техните човешки права в конституцията.
Северна Македония трябва активно да работи за включващо национално помирение на всички македонци, независимо от техния етнически произход, като се отърве от негативния и изключващ македонски национализъм, основан на югославска македонска историческа наратив, който продължава да генерира системна българофобия. В този процес Северна Македония трябва да признае македонските българи като македонци, горди с българските си корени, които заслужават същите основни права, като всички останали македонци, без да се налага да отричат етническите корени на своите предци. Като основателите на МПО (македонски българи) и десетките хиляди македонски американци и канадци, те трябва да бъдат признати като македонци-патриоти, горди със своето македонско-българско наследство, дали значителен исторически принос в борбата за независима македонска държава.
Както България, така и Северна Македония трябва да продължат да работят усилено за изграждането на мирни и положителни отношения помежду си. Правителствата на двете страни трябва изцяло и бързо да изпълнят с добра воля съдържанието и духа на Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство, подписан на 2 август 2017 г., включително протоколите от 2019 и 2022 г. от заседанията на Съвместната междуправителствена комисия.
Двете държави трябва да работят за смекчаване на негативния национализъм, идващ от националистически екстремисти. Те трябва да признаят правото на самоидентификация на всички хора, живеещи днес в техните страни. Също така трябва да признаят и уважават безрезервно и без промяна самоидентификацията на хората, които исторически са живели в географския регион Македония и са оставили писмени свидетелства за своята самоопределеност.
И двете страни трябва да осигурят спазването на свободата на сдружаване, както е посочено в основните международни договори за правата на човека, и да работят за създаването на по-положителни и подкрепящи условия, в които всяка етническа група, независимо от нейния размер, може да се самоидентифицира без страх.
МПО остава твърдо в своята вековна отдаденост да подпомага развитието на Северна Македония като напълно приобщаваща държава за всичките й граждани и нейното присъединяване към Европейския съюз – акт, който ще обедини мирно и окончателно всички хора в региона на Македония, които са били разделени повече от век.
МПО остава твърдо в своята вековна отдаденост да подпомага развитието на Северна Македония като напълно приобщаваща държава за всички свои граждани. Нейното присъединяване към ЕС е акт, който ще обедини мирно и окончателно всички хора в региона на Македония, разделени повече от век. I БГНЕС
България
Македонската патриотична организация - МПО в САЩ и Канада прие резолюции в защита на българите в Северна Македония
Участниците на конгреса в САЩ
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас