Темата за съпричастност с Украйна и нейния народ се оказа водеща за правителството на Николай Денков. Мандатът му от 9 месеца започна и стартира под знака на Зеленски. На 7 юли след срамния застой по време на служебните правителства на Румен Радев академик Денков посрещна в София украинския президент. Вероятно съвсем неслучайно, само дни преди да подаде оставка, Денков кацна на 26 февруари в Киев, за да засвидетелства отново
подкрепа за жертвата на руската агресия
През 9-те месеца начело на правителството академик Денков изпълни най-важната функция в една държава, която има премиерът - външнополитическата. Справи се отлично с тази задача като установи редица успешни контакти с ключови международни партньори, постигна много сериозни успехи, направи силно впечатление на европейските лидери и отправи много важно послание - че България няма да се отклони от геополитическия си проевропейски избор.
По негова покана за първи път у нас дойде украинският президент Володимир Зеленски - знаков момент, с който България ясно заяви геополитическата си принадлежност, преобърната по време на служебните кабинети, но и противоречива по времето на ГЕРБ с Турски поток, кученцето за Путин и т.н.
Денков е и първият министър-председател от години насам, който по своя инициатива поведе делегацията на България на Срещата на върха на НАТО. Преди тези делегации се водеха от президента, който знаем, че открито работише за Кремъл и режима на Путин.
Няма как да остане незабелязано и обръщението на премиера в Европейския парламент в рамките на сесия от пленарни дебати: „Това е Европа“ - за първи път чухме от български премиер. Той е и първият на този пост с обръщение към европарламента въобще, а отзивите за речта му бяха изключително позитивни.
Мандатът на Денков ще бъде запомнен и с незабавната си реакция и грижа за българските граждани в Израел след избухването на войната. Премиерът проведе ключова среща с Нетаняху в Ерусалим като ръководител на българската делегация.
Знаков ще остане и фактът, че за първи път от 10 години български премиер отиде на посещение в Дания - една от държавите-скептици, които са
лакмус за доверието на Европа към България
Денков направи и ключова среща с германския канцлер Олаф Шолц по време на Европейския съвет в Берлин, за да подсигури подкрепата на Германия за сухопътния Шенген и за еврозоната.
В рамките на Европейския съвет премиерите на Нидерландия, Белгия, Словения и Естония също дадоха своята подкрепа за България в еврозоната - а тези държави са известни с това, че са сред най-предпазливите, винаги са внимавали по отношение на бюджетите и затова тяхната оценка е от особено значение.
По инициатива на Денков беше засилено и регионалното сътрудничество с конкретни стъпки за подобряване на транспортната и енергийна свързаност между България, Румъния и Гърция. По негова инициатива се проведе регионална среща у нас.
България беше приета за пълноправен член на Шенген по въздух и вода. След 12 години блокаж от Нидерландия, най-големият успех е именно вдигането на тяхното вето. Това никога нямаше да стане, ако кабинетът не беше с мандата на ПП, така че Денков заслужава да довърши започнатото от Петков преди една година. Николай Денков се срещна в Нидерландия с премиера Марк Рюте в Хага и получи подкрепа за сухопътния Шенген, за еврозоната, и за ролята на България в общоевропейската сигурност. Срещата беше много важна и с оглед на факта, че Рюте е с най-големи шансове да стане генерален секретар на НАТО след изтичане на последния мандат на Столтенберг през септември.
С академик Денков не само, че не се срамуваме, когато представлява България в чужбина, ами и се гордеем. Европейските лидери го уважават и ценят и това се вижда ясно. За международните партньори на България е изключително важно ПП-ДБ да са във властта и на ключови за външната политика позиции, като
гарант, че България няма повече да се отклонява от проевропейския си геополитически избор
Неслучайно само преди дни френският президент даде важна оценка за работата на българския премиер със свой коментар в официалния си профил: „… благодаря Ви, че дойдохте в Париж и че поведохте тази смела борба за реформи и проевропейска политика за България и за Европа".
Още от България
Детето от Конаре със синдром на Даун се издирва с помощта на термокамери
Издирването е затруднено заради климатичните условия
Делян Пеевски: Поздравявам служебния премиер Главчев за този исторически момент
Визира подписването на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна
Защитените природни кътчета в България се увеличиха с 2 гори край Златица и Харманли
Новите защитени територии са „Златишка букова гора“ край гр. Златица и „Крайречната гора“ до харманлийското село Рогозиново